EN / DE / FR / RU 
  Paieška  
Ieškoti    Į pradžią Laiškai Svetainės struktūra NEĮGALIESIEMS / KŪRĖJAI / RĖMĖJAI   
Kontaktai
Informacija lankytojui
Papildomos paslaugos
Rinkinys
Ekspozicijos
Parodos
  Edukacija  
Kultūrinė, šviečiamoji
veikla
Muziejaus padaliniai
Istorijos fragmentai
   


2015 08 12 – 2015 11 20
Paroda „Etnografinė dr. H. Šojaus kolekcija – lietuvininkų krašto liaudies meno atspindys“ Išsamiau »

 

 

 

Muziejaus pastatas
Muziejaus pastatas 
Ekspozicijos fragmentas 
Šventės akimirka 
Edukacinis užsiėmimas 

Šilutės muziejus

Kontaktai
Adresas: Lietuvininkų g. 36, LT-99179, Šilutė.
Tel./faksas: (8 ~ 441) 62 209, (8 ~ 441) 62 207.
El. paštas: info[at]silutesmuziejus.lt
www.silutesmuziejus.lt
Muziejus socialiniame tinklapyje „Facebook“
Direktorė – Roza Šikšnienė.

Informacija lankytojui

Darbo laikas
Birželio 1 d. – spalio 1 d.:
antradieniais – penktadieniais 10–18 val.;
šeštadieniais 10–17 val.
Spalio 1 d. – birželio 1 d.:
antradieniais – penktadieniais 9–17 val.;
šeštadieniais 9–16 val.
Administracija: pirmadieniais – penktadieniais 8–17 val., pietų pertrauka 12.00–12.45 val.

Bilieto kaina
Muziejaus ekspozicijoje:
suaugusiesiems – 1 Lt;
vaikams – 0,50 Lt.
Liaudies buities ekspozicijoje:
suaugusiesiems – 1 Lt;
vaikams – 0, 50 Lt.

50% nuolaida taikoma studentams ir tarptautinį studento pažymėjimą (ISIC) turintiems lankytojams, būtinosios tarnybos kariams, pensininkams.
Nemokamai muziejaus ekspoziciją gali lankyti ikimokyklinio amžiaus vaikai, vaikų namų auklėtiniai, I ir II grupės invalidai, respublikos muziejininkai, tarptautinės muziejų tarybos (ICOM) nariai bei nuo rugsėjo 1 d. iki birželio 1 d. trečiadieniais visi lankytojai.

Ekskursijos kaina:
lietuvių kalba – 12 Lt;
užsienio kalba – 30 Lt.

Teminės ekskursijos:
Klaipėdos krašto lietuvininkų buitis;
Mūsų krašto žvejybos tradicijos;
Šilutės miesto istorija.

Papildomos paslaugos
Ekskursijos po Šilutės miestą;
Ekskursijos po Šilutės rajoną;
Muziejaus darbuotojai skaito paskaitas šiomis temomis: „Dailės kūriniai iš Hugo Scheu dvaro“ (direktorė Roza Šikšnienė).

Rinkinys
Muziejaus rinkinį sudaro dailės, archeologinių radinių, numizmatikos, raštijos, nuotraukų, ginklų, gamtos, etnografijos eksponatų ir liaudies meno rinkiniai.

Ekspozicijos
XVIII a. pab. – XIX a. pasiturinčio lietuvininko baldai;
XVIII–XIX a. Mažosios Lietuvos dvaro baldai;
Šilutės rajono gamta;
Liaudies buities ekspozicija;
H. Scheu dailės kūrinių kolekcijos ekspozicija.

Parodos
Muziejuje organizuojamos teminės parodos iš muziejaus rinkinių bei liaudies menininkų, dailininkų autorinės parodos.

Kultūrinė, šviečiamoji veikla
Edukacinė programa „Noriu žinoti“, skirta darželinukams, pradinių ir vyresniųjų klasių moksleiviams. Programos temos:
Šilokarčemos dvaro istorija;
Senosios Šilutės spaustuvės;
Knygos istorija;
Žvejyba pamaryje;
Milo istorija.
Edukaciniai užsiėmimai vyksta ekspozicijų salėse, liaudies buities skyriuje, o praktinės užduotys atliekamos specialiai joms atlikti pastatytame etnografiniame namelyje. Užsiėmimų dalyviams pateikiama ne tik žodinė informacija, bet ir eksponatai, nuotraukos, dokumentai, garso vaizdo medžiaga, įdomios ir vaikams suprantamos praktinės užduotys.
Užsiėmimo trukmė – 1 valanda.
Užsiėmimai vyksta tik iš anksto užsisakius telefonu (8 ~ 441) 62 207.

Muziejaus padaliniai

Hermano Zudermano memorialinis muziejus
Hermano Zudermano muziejusAdresas: Macikų kaimas, LT-99156, Šilutės seniūnija, Šilutės rajonas.
Tel./faksas (8 ~ 441) 62 207.
Darbo laikas: gegužės 15 d. – spalio 1 d. antradieniais – šeštadieniais nuo 10 iki 14 val.
Ne sezono metu dėl muziejaus lankymo kreiptis mob. tel. 8 674 15 743.
Muziejus įsikūręs 3 km į š. r. nuo Šilutės, buvusiame Macikų dvare. Įsteigtas 1984 žymaus vokiečių rašytojo Hermano Zudermano (Hermann Sudermann), gimusio Macikų kaime (1857 09 30), gyvenimui ir kūrybai įamžinti. Nuolatinėje ekspozicijoje yra 90 eksponatų – fotografijų, knygų dokumentų.

Macikų lagerio karceris-muziejus
Macikų lagerio karceris-muziejusAdresas: Macikų kaimas, LT-99156, Šilutės seniūnija, Šilutės rajonas.
Tel./faksas (8 ~ 441) 62 207.
Darbo laikas: gegužės 15 d. iki spalio 1 d. antradieniais – šeštadieniais nuo 11 iki 15 val.
Muziejus yra 3 km į š.v. nuo Šilutės, kairiajame Šyšos krante įsikūrusiame Macikų kaime. Macikų dvaras nuo seno buvo garsus stambia alaus darykla. Dvarą (70 ha žemės) XX a. pr. išsinuomojo Lietuvos krašto apsaugos ministerija, o 1924 m. dalį dvaro pastatų, kuriose įrengė kareivines, nupirko. Iki 1939 m. čia buvo apsistojusi Lietuvos kariuomenės septintojo žemaičių kunigaikščio Butigeidžio pėstininkų pulko įgula. Antrojo pasaulinio karo pradžioje vokiečiai ten įkūrė karo belaisvių (lakūnų) stovyklą STALAG LUFT VI, kurioje kalino antihitlerinės koalicijos šalių piliečius: rusus, anglus, prancūzus, belgus, lenkus ir amerikiečius. 1944 m. Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, Macikų lageryje buvo kalinami vokiečių karo belaisviai. 1948-1955 m. čia veikė GULAG’o Šilutės (Macikų) skyrius Nr. 3. Trečdalis kalinių buvo lietuviai. Tai buvo vienas didžiausių lagerių Lietuvoje, kuriame galėjo kalėti apie 3 tūkst. kalinių. 1995 m. Šilutės tremtinių ir politinių kalinių sąjungos ir Šilutės muziejaus iniciatyva, čia buvo įrengta muziejinė ekspozicija, kuri supažindina su skirtingais lagerio istorijos laikotarpiais.
Greta muziejaus yra lagerio kalinių kapinaitės. 1989 m. birželio 14 d. čia buvo atidengtas paminklas žuvusiųjų atminimui įamžinti.

Švėkšnos muziejus
Adresas: Parko g. 1, Švėkšna, Šilutės rajonas.
Tel. (8 ~ 441) 62 207, mob. tel. 8 657 79 778.
Darbo laikas: nuo gegužės 15 d. iki spalio 1 d. antradieniais – penktadieniais 10–18 val., šeštadieniais 10–17 val., nedarbo dienos – sekmadienis, pirmadienis. Nuo spalio 1 d. iki gegužės 15 d.  pirmadieniais – penktadieniais 9–17 val., nedarbo dienos – šeštadienis, sekmadienis. Pietų pertrauka 12.00–12.45 val.
Švėkšnos muziejaus ištakos – Lietuvos tarpukario laikotarpis, kai Švėkšnos „Saulės“ gimnazijoje buvo įrengta vitrina, skirta senienoms ir numizmatikai. Po Antrojo pasaulinio karo mokytojas V. Rupšys surinko daug archeologinių eksponatų, darbo įrankių. 1969 m. mokytojo P. Čeliausko iniciatyva atidarytas mokyklos muziejus. 1994 m. Švėkšnos vidurinės mokyklos muziejus tapo Šilutės muziejaus filialu. Muziejus įsikūręs viename iš Švėkšnos dvaro pastatų, esančių Švėkšnos parko teritorijoje, netoli katalikų bažnyčios ir „Genovaitės“ vilos. Muziejuje yra numizmatikos, archeologijos, Švėkšnos mokyklos istorijos, etnografijos, Švėkšnos istorijos skyriai. Iš viso yra saugomi 2245 eksponatai. Nemažai šio muziejaus eksponatų priklausė Švėkšnos dvarui. Gausus senosios raštijos palikimas (vienas vertingiausių leidinių – XVII a. Lietuvos Statutas.)
Šiuo metu muziejus yra iškeliamas į kitas patalpas, esančias Švėkšnos „Saulės“ vidurinėje mokykloje.

Istorijos fragmentai
Šilutės muziejaus ištakos siekia XIX a. pabaigą, kai 1889 m. Šilokarčemos senąjį dvarą nupirko iš Klaipėdos kilęs dvarininkas Hugo Šojus (Hugo Scheu). Tai vienas iškiliausių šio krašto žmonių, kuris aktyviai dalyvavo krašto ekonominėje ir ypač kultūrinėje veikloje. 1880 m. susipažinęs su Karaliaučiaus universiteto profesoriumi A. Becenbergeriu (A.Bezzenberger), pradėjo domėtis krašto istorija. Jis buvo vienas iš Lietuvių literatūrinės draugijos (Litauische Literarische Gesellschaft) Tilžėje įkūrėjų bei aktyvus kitų kultūrinių ir kraštotyros draugijų narys. Matydamas, kaip greitai XIX a. dėl pramonės revoliucijos nyksta tradicijos, verslai, savo dvare pradėjo kaupti Klaipėdos krašto etnografinę medžiagą, rinko tautosaką ir padėjo Karaliaučiaus universiteto profesoriui A. Becenbergeriui rengti archeologinius kasinėjimus. Tokiu būdu sukaupė įdomią archeologinių radinių kolekciją, kurią toliau pildė ir tvarkė sūnus, Šilokarčemos apskrities gydytojas Erichas Šojus (Erich Scheu). Tai buvo pirmasis muziejus Klaipėdos krašte, prieinamas inteligentijai, mokslininkams.
Antrojo pasaulinio karo metais dvaras ir dvaro muziejus labai nukentėjo nuo čia apsistojusios Raudonosios armijos. Tai liudija pirmojo dvaro kolekcijos tvarkytojo, paskirto 1945 m. vasario 19 d., Martyno Toleikio užrašai: „Didi dalis eksponatų buvo suversta ant grindų ir sumaišyta su šiukšlėmis, tad prisiėjo pirma atsargiai ir nuodugniai peržiūrėti, kas ant grindų suversta, ir tinkamus daiktus nuvalyti nuo plunksnų ir dulkių. Pasitaręs su Vykdomojo komiteto pirmininku Horstu Toleikiu, sunešiau eksponatus ir knygas ir t. t. į tris kambarius antrame aukšte…“ 1945 m. rugsėjį muziejaus tvarkytojas M. Toleikis buvo paskirtas Šilutės etnografijos muziejaus vyr. preparatoriumi. Dvaro muziejaus liekanos buvo Lietuvos Mokslų Akademijos žinioje.
1948 m. rugpjūčio mėn. dvaro pastatai perduoti Sodininkystės-bitininkystės mokyklai, iki tol buvusiai Kretingoje.
1946 m. lapkričio mėn. muziejus buvo perkeltas į dabartinį pastatą, Lietuvininkų g. 36. M. Jonatis paskirtas pirmuoju muziejaus direktoriumi. Tuo metu, pagal išlikusias inventorines knygas, muziejuje buvo 718 eksponatų.
Atidarius muziejų pradedamos vykdyti jo funkcijos: pasportizuojami archeologiniai paminklai, rengiamos ekspedicijos, kaupiami eksponatai ir kt. 1965 m. remiantis Kultūros ministro įsakymu, Šilutės kraštotyros muziejus tampa Klaipėdos kraštotyros muziejaus filialu. Ši reorganizacija nebuvo muziejui naudinga. Padėtis dar labiau pablogėjo nuo 1972 metų, kai Klaipėdos muziejus perėjo iš Kultūros ministerijos pavaldumo į Klaipėdos miesto Vykdomojo komiteto pavaldumą. Klaipėdos miesto vykdomasis komitetas visai nebuvo suinteresuotas skirti lėšų Šilutės kraštotyros muziejaus plėtrai. Muziejaus materialinė padėtis blogėjo kasmet ir 1980 m. muziejaus direktorė buvo priversta uždaryti ekspoziciją.
1988 m. muziejus vėl grąžintas rajono pavaldumui.
Muziejaus steigėjas – Šilutės rajono savivaldybė.

Renginių archyvas
[2012 09 04 – 2012 10 02] Muziejus dalyvauja savivaldybių muziejų parodų mugėje. Išsamiau >
[2012 09 03] Projekto „Lietuvos muziejų kelias“ renginiai. Išsamiau >
[2012 05 19] Tarptautinė akcija „Muziejų naktis 2012“. Išsamiau >
[2011 01 01 – 2011 12 31] Šilutė – Lietuvos kultūros sostinė 2011.
[2011 07 06 – 2011 08 13] Tautodailininkų darbų paroda
[2011 08 05 – 2011 08 06] „Laivininkų šventė“ Rusnės miestelyje. Išsamiau >
[2011 06 22 – 2011 07 18] Rusnės salos etnokultūros ir informacijos centre – kilnojamoji paroda „Šilutės raida: miestas, kur vanduo ir žmonės kuria gyvenimą“, skirta Šilutės vardo 500 metų jubiliejui paminėti.  
[2011 05 21] Tarptautinė akcija „Muziejų naktis 2011“. Renginys „Džiazas, šviesa, architektūra“. Išsamiau >
[Nuo 2009 11 30] Paroda „Archeologija Ericho ir Hugo Šojų gyvenimuose“
[2010 03 11 – 2010 04 09] Paroda „Pirmieji lietuviai Teksase“. Išsamiau >
[2009 11 01 – 2009 11 30] Paroda „Miestiečio buitis ir kasdienybė prieškaryje“ 

Nuotraukos iš Šilutės muziejaus archyvo

Dalintis:
 
Į viršųĮ viršų
© Lietuvos dailės muziejus, © Lietuvos muziejų asociacija. ISSN 1648-8857 Atnaujinta 2015.08.05
Administruoja Lietuvos dailės muziejaus filialas Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centras
Technologinę priežiūrą atlieka UNESCO katedra Informatika humanitarams Matematikos ir informatikos institute