EN / DE / FR / RU 
  Paieška  
Ieškoti    Į pradžią Laiškai Svetainės struktūra NEĮGALIESIEMS / KŪRĖJAI / RĖMĖJAI   
Kontaktai
Informacija lankytojui
Papildomos paslaugos
Rinkinys
Ekspozicijos
Parodos
Kultūrinė, šviečiamoji
veikla
Muziejaus skyriai
Istorijos fragmentai
  Juozas Žilvitis  
  Renginių archyvas  
   


2015 07 17 – 2015 08 17
 Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje: Paroda „Lietuvių liaudies medžio raižiniai. Žemaičių grafika“ Išsamiau »


Virtuali paroda LIMIS sistemoje „Pirmojo pasaulinio karo vaizdai lakūno, fotografo Oto Lysmano fotografijų albume“ Žiūrėti >


Virtuali paroda LIMIS sistemoje „Lietuva Pirmojo pasaulinio karo metais Aleksandro Tiškevičiaus ikonografijos rinkinyje“ Žiūrėti >


Virtuali paroda LIMIS sistemoje „Kretingos rajono bažnyčios“ Žiūrėti >


Tiškevičių Kretingos dvaro rūmų rekonstrukcija baigta. Išsamiau svetainėje www.esparama.lt


Kretingoje muziejaus lankytojus džiugina rekonstruotas žiemos sodas (LRT reportažas). Žiūrėti >


Renovuotame Kretingos dvaro malūne atidaryta nauja etnografijos ekspozicija „Saulės ratu“.

 

 


Kretingos muziejus. Nuotr. Jono Strazdausko

Žiemos sodas. Nuotr. Jono Strazdausko

Žiemos sodas. Nuotr. Jono Strazdausko

Žiemos sodas. Nuotr. Jono Strazdausko

Archeologijos ekspozicija. Nuotr. Jono Strazdausko

Archeologijos ekspozicija. Nuotr. Jono Strazdausko

Dvaro istorijos ir kultūros ekspozicija. Nuotr. Jono Strazdausko

Dvaro istorijos ir kultūros ekspozicija. Nuotr. Jono Strazdausko

Dvaro istorijos ir kultūros ekspozicija. Nuotr. Jono Strazdausko

Dvaro malūnas. Nuotr. Jono Strazdausko

Etnografijos ekspozicija. Nuotr. Jono Strazdausko

Etnografijos ekspozicija. Nuotr. Jono Strazdausko

Numizmatika. Nuotr. Jono Strazdausko

Kretingos muziejus

Kontaktai
Adresas: Vilniaus g. 20, LT-97104, Kretinga.
Tel. (8 ~ 445) 77 323; Informacijos ir edukacijos skyrius (8 ~ 445) 77 612.
Faksas (8 ~ 445) 77 323.
El. paštas kretingosmuziejus[at]takas.lt
Svetainė internete http://www.kretingosmuziejus.lt/
Direktorė – Vida Kanapkienė.

Informacija lankytojui

Darbo laikas
Rugsėjo 1 d. – gegužės 31 d.:
Ekspozicija: trečiadieniais – sekmadieniais 10–18 val.
Žiemos sodas: antradieniais, trečiadieniais, ketvirtadieniais, penktadieniais, sekmadieniais 10–18 val.; šeštadieniais 10–19 val.
Birželio 1 d. – rugpjūčio 31 d.:
Ekspozicija: trečiadieniais – sekmadieniais 10–18 val.
Žiemos sodas: pirmadieniais 10–18 val., antradieniais – sekmadieniais 10–20.30 val.
Administracija: pirmadieniais – ketvirtadieniais 8–17 val., penktadieniais ir švenčių dienų išvakarėse 8.00–15.45 val., pietų pertrauka 12.00–12.45 val.

Bilieto kaina:
muziejaus ekspozicijų, esančių centriniuose rūmuose ir vandens malūne, lankymas:
suaugusiesiems – 10 Lt (2,90 €),
moksleiviams, studentams – 4 Lt (1,15 €),
pensininkams – 6 Lt (1,73 €).

Nemokamai:
asmenims, kuriems nustatytas darbingumo lygio netekimas 45 ir daugiau proc., I ir II grupės invalidams, vaikų globos namų auklėtiniams, ikimokyklinio amžiaus vaikams.

Ekskursijos kaina (1 val.):
ekskursijos po muziejaus centrinius rūmus – 40 Lt (11,50 €),
ekskursijos po muziejaus centrinius rūmus užsienio kalba – 60 Lt (17,30 €),
ekskursija po dvaro parką – 20 Lt (5,70 €),
ekskursija po dvaro parką užsienio kalba – 30 Lt (8,60 €).

Kitų paslaugų kainos

Papildomos paslaugos
Kavinė „Pas Grafą“;
Žiemos sodo nuoma banketams;
Baltosios salės nuoma konferencijoms, firmų prezentacijoms;
Ekskursijų užsakymas;
Leidimas naudotis sukauptais eksponatų fondais, sukaupta rašytine medžiaga.

Rinkinys
Archeologijos, istorinės buities, etnografijos, tekstilės, ikonografijos, numizmatikos, spaudinių, vaizduojamosios ir taikomosios dailės, faleristikos, dokumentų rinkiniai, dvaro kultūrą reprezentuojantys kūriniai.  

Ekspozicijos

Archeologijos ekspozicija „Kretingos krašto priešistorė“
Eksponuojama Vakarų Lietuvos pajūrio regione gyvenusių žmonių kultūra nuo seniausių laikų iki XIII a. Tai eksponatai, primenantys paskutinio ledynmečio pabaigą ir atšilusio klimato pradžią: klintys su koralais ir moliuskais iš Skandinavijos kalnų, ąžuolų kamienų nuopjovos iš Minijos žvyro telkinio. Neolito laikotarpį pristato dirbiniai iš kaulo, rago, titnago. Išsiskiria gintaro dirbinių komplektai iš Palangos ir Šventosios gyvenviečių.
Soliarinį motyvą atspindi vėlesni laidojimo paminklai ir materialinės kultūros palikimas. Eksponuojami baltų amatininkų – juvelyrų – papuošalų komplektai, atskiri unikalūs ažūriniai dirbiniai: segės ir vėriniai su raudono emalio dekoru, žalvarinės segės bei smeigtukai, dengti sidabro imitacija – alavo danga. Pateikti vėriniai iš tekintų gintaro karolių ir subtilių kabučių liudija gintaro, kaip amuleto, svarbą. Eksponuojami ir kuršių diduomenės papuošalų komplektai. Aktyvius mainus liudija sudedamos svarstyklės, svareliai. Išsamiau >

Numizmatika
Muziejaus numizmatikos rinkinyje saugomi 9 sidabrinių monetų lobiai. Juose yra 2 862 monetos, kaldintos Vilniuje, Stokholme, Karaliaučiuje, Rygoje, Krokuvoje, Torunėje, Gdanske, Briuselyje ir kituose miestuose. Ekspozicijoje eksponuojama dalis lobiuose esančių skirtingų nominalų monetų, kurios chronologiškai nubrėžia XVI a. pirmojoje pusėje – XVIII a. pirmojoje pusėje Lietuvos teritorijoje buvusią pinigų rinką ir parodo Lietuvos, kaip valstybės, politinį bei ekonominį vystymąsi, jos vietą Europoje.

Dvaro istorijos ir kultūros ekspozicija
Ekspozicijoje chronologine tvarka pateikti eksponatai, bylojantys apie Kretingos dvaro savininkus, svarbesnius jų nuveiktus darbus Kretingoje ir Lietuvoje. Žymiausią pėdsaką krašto istorijoje paliko garsus Lietuvos karvedys ir valstybės veikėjas, Vilniaus vaivada Jonas Karolis Chodkevičius, XVII a. pradžioje įkūręs Kretingos miestą, pastatęs pranciškonų vienuolyną ir bažnyčią. Įspūdingiausias eksponatas – karvedžio J. K. Chodkevičiaus 1605 m. pergalę prieš švedų karalių Karolį IX įamžinantis apie 1620 m. tapytas P. Snayersi paveikslas „Kircholmo mūšis“, kurio originalas saugomas Chateau de Sassenage pilyje, Prancūzijoje.
Pagarbiai muziejuje saugomas ir eksponuojamas Juozapo Tiškevičiaus šeimos kultūrinis palikimas. Grafas 1875 m. Kretingoje įkūrė šeimos rezidenciją su parku ir didžiausiu Europoje privačiu Žiemos sodu, 1878 m. atidarė pirmą Lietuvoje hidroelektrinę, o 1882 m. kartu su kunigaikščiu Bogdanu Oginskiu nutiesė pirmą Lietuvoje telefono liniją Kretinga−Plungė−Rietavas. Apie Tiškevičių šeimos istoriją pasakoja portretai, fotografijos, asmeniniai dokumentai, laiškai, o kultūrinį palikimą mena valgomojo baldai su giminės herbu „Leliva“, rūmus puošusios vazos, skulptūros ir paveikslai.                     

Žiemos sodas (oranžerija)
Ekspozicija ypač patraukli lankytojams. Žiemos sodą įkūrė grafas Juozapas Tiškevičius 1875 m. Antrojo pasaulinio karo metu sodas buvo visiškai sunaikintas, 1987 m. atidarytas po ilgai trukusios restauracijos. Šiuo metu Žiemos sode, 693 kv.m. plote, auga 580 augalų rūšių. Gausiausias kolekcijas sudaro svyrantys (ampeliniai) augalai, sukulentai, epifitai, dracenos ir šilkmedinių šeimos atstovai. Ekspozicija nuolat atnaujinama retesnių augalų kolekcijomis.

Etnografijos ekspozicija „Saulės ratu“
Ekspozicija įrengta buvusiame Kretingos dvaro vandens malūne. Jos struktūrą sudaro 5 temos: „Budinam žemelę“, „Pavasario ir vasaros džiaugsmai ir rūpesčiai“, „Rudens gėrybės“, „Linelis dengia, linelis rengia, linelis vestuves kelia“, „Gyvename šviesos ir užgimimo laukimu“. Keliaudami metų laikais, lankytojai gali susipažinti su mūsų protėvių svarbiausiais darbais, darbo įrankiais, inventoriumi, namų apyvokos reikmenimis, kalendorinėmis šventėmis bei tradicijomis. Senolių darbus, šventes, papročius globoja ir gyvenimo keliu - „Saulės ratu“ - veda šventųjų skulptūros: Šv. Izidorius, Šv. Jurgis, Šv. Antanas, Šv. Ona, Šv. Mergelė Marija. 

Parodos
Muziejuje rengiamos istorinės, archeologinės, kraštotyrinės, personalinės, dailės, liaudies meno, tremties laikotarpį atspindinčios parodos.

Kultūrinė, šviečiamoji veikla
Edukaciniai užsiėmimai;
Profesionalių atlikėjų koncertai;
Kamerinės muzikos vakarai;
Parodų atidarymai;               
Konferencijų, seminarų, paskaitų organizavimas;
Literatūriniai vakarai;
Švenčių minėjimai;
Tradicinė Dvaro šventė;
Mokslinių, informacinių straipsnių rengimas spaudai.

Muziejaus skyriai
Eksponatų apsaugos, apskaitos ir restauravimo skyrius;
Istorijos skyrius;
Archeologijos skyrius;
Etnografijos skyrius;
Dailės skyrius;
Informacijos ir edukacijos skyrius;
Gamtos skyrius;     
Buhalterinės apskaitos skyrius;
Ūkio skyrius. 

Istorijos fragmentai
Muziejaus įkūrimo idėją subrandino ir įgyvendino visuomenininkas, organizatorius, pedagogas Juozas Žilvitis.
Jo iniciatyva 1934 m. Kretingos apskrities taryba įsteigė komitetą Lietuvos archeologiniams, istoriniams ir etnografiniams paminklams apsaugoti, kuris tyrinėjo Kretingos krašto praeitį, gamtą, saugojo istorijos ir kultūros paminklus, rengė kraštotyros ekspedicijas, rinko dvasines ir materialines kultūros vertybes.  Jų kaupimui ir saugojimui 1935 m. liepos 12 d. atidarytas Kretingos muziejus. Muziejus iš pradžių veikė dviejuose nedideliuose miesto savivaldybės kambariuose, o 1936 m. pradžioje buvo perkeltas į Kęstučio gatvėje išnuomotą namą. Muziejaus eksponatų pagrindą tada sudarė J. Žilvičio dovanota asmeninė kolekcija, kurioje buvo apie 300 eksponatų.
1977–1992 m. muziejus veikė restauruotame vienuolyno pastate. Buvo įrengtos ir atidarytos stacionarios ekspozicijos „Mūsų krašto istorija nuo seniausių laikų iki šiandien“, „Senasis liaudies menas“ ir kt.
1956–1975 m. muziejuje dirbo (nuo 1960 m. buvo direktoriumi) žinomas Žemaičių krašto praeities ir kultūros tyrinėtojas Juozas Mickevičius.
1992 m. muziejus įsikūrė grafų Tiškevičių XIX a. dvaro rūmuose. Juos supa XIX a. parkas. Greta – Žiemos sodas, oranžerija.
Muziejaus steigėjas – Kretingos rajono savivaldybė.

 

Dalintis:
 
Į viršųĮ viršų
© Lietuvos dailės muziejus, © Lietuvos muziejų asociacija. ISSN 1648-8857 Atnaujinta 2015.07.15
Administruoja Lietuvos dailės muziejaus filialas Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centras
Technologinę priežiūrą atlieka UNESCO katedra Informatika humanitarams Matematikos ir informatikos institute