EN / DE / FR 
  Paieška  
Ieškoti    Į pradžią Laiškai Svetainės struktūra NEĮGALIESIEMS / KŪRĖJAI / RĖMĖJAI   
 

edukacinės programos mažosios lietuvos istorijos muziejuje

Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje

Pilies muziejuje

Kalvystės muziejuje

Skulptūrų parke

Kalendoriniai užsiėmimai

 

Edukacinis užsiėmimas „Svečiuose pas K. Donelaitį“ (iki 2014 m. vasario 28 d.)
Užsiėmimo metu jūs ne tik pakeliausite po istorinę XVIII a. Prūsiją, susipažinsite su K. Donelaičiu, bet ir išbandysite save atlikdami įvairias praktines užduotis. Visų užsiėmimo dalyvių laukia naujai sukurto filmo „Tolminkiemis, K. Donelaitis ir mes“ peržiūra, įvairūs kryžiažodžiai, dėlionės, eilėraščių kūrimas. O galbūt norėtume nusikelti keliais šimtmečiais atgal ir pasimokyti rašyti žąsies plunksna ar kaip tikri būrai pavaikščioti vyžomis? Užsiėmimai skirti 2–12 klasių mokiniams. Išsamiau >

 

Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje:
Adresas: Didžioji Vandens g. 6, LT-91246, Klaipėda.
Edukacinių užsiėmimų laikas: antradieniais – penktadieniais 10–16 val.
Grupės dydis – iki 25 žmonių.
Užsiėmimų trukmė – 1 val.
Telefonas pasiteiravimui ir išankstinė registracija edukaciniams užsiėmimams: (8 ~ 46) 41 05 27, darbo dienomis nuo 10 iki 16 val.

Popieriaus istorija. Senoji popieriaus gamyba.
Užsiėmimo metu moksleiviai susipažins su popieriaus istorija, jo įvairia gamyba ir kokybe. Patys gamins popierių specialiomis sėmimo formomis semdami skystą popieriaus masę, formuos popieriaus lakštus, džiovins ir lygins, kol išgaus senojo popieriaus pavyzdžius.
Užsiėmimas skiriamas 2–7 klasių moksleiviams.
Kaina – 3 lt užsiėmimo dalyviui.

Gintaro kelias
Užsiėmimo metu susipažinsite su gintaro atsiradimo istorija, jo rūšimis bei gavybos būdais, baltiškojo gintaro senaisiais prekybiniais keliais... Sužinosite, kaip ir kada gintaras tapo papuošalu, teikiančiu magišką galią, turinčiu gydomųjų savybių. Pamokos metu pasimokysite atskirti tikrąjį gintarą nuo jo imitacijų ir sužinosite dar daug kitų įdomybių apie „baltiškąjį auksą“.
Jūsų laukia įdomios praktinės užduotys.
Kiekvienas pamokos dalyvis atminimui gaus po baltiškojo gintaro lašelį.
Užsiėmimas skiriamas 2–7 klasių moksleiviams.
Kaina – 2 lt užsiėmimo dalyviui.

Dingęs miestas
Kviečiame į detektyvinį žaidimą!
Žaidimas atskleidžia Klaipėdos miesto istorinę raidą ir vystymosi etapus nuo XIX a. pab. iki XX a. pab. 9-ojo deš. Jūs lyg „detektyvai“, gavę užduočių lapus ir savarankiškai vaikščiodami po muziejų, ieškosite atsakymų į pateiktas užduotis, kurias atlikę išsiaiškinsite, kaip per pastaruosius 100 metų augo ir keitėsi Klaipėdos miestas. Į žaidimą įsitrauks ir gidė, kuri suteiks papildomos informacijos apie atskiras temas. Pamokėlės metu sužinosite svarbiausius Klaipėdos miesto istorinius įvykius, susipažinsite su švietimo, kultūros ir kitais seniausiais architektūriniais miesto statiniais.
Užsiėmimas skiriamas 5–12 klasių moksleiviams.
Kaina – 2 lt užsiėmimo dalyviui.

Miesto simboliai
Jei Jums įdomu, kaip kūrėsi senieji viduramžių miestai, kokias privilegijas gaudavo miestiečiai, kaip buvo gaminami pirmieji miestų antspaudai, ką reiškia Klaipėdos vardas bei simboliai (antspaudas, herbas, vėliava), – dalyvaukite pamokoje „Miesto simboliai“. Šios pamokos metu Jūs patys gaminsite Klaipėdos antspaudą bei gausite Patvirtinimo raštą, kad išklausėte visą istoriją apie Klaipėdos vardo kilmę ir miesto simbolius.
Užsiėmimas skiriamas 2–12 klasių moksleiviams.
Kaina – 3 lt užsiėmimo dalyviui.

Pažinkite senuosius klaipėdiškių darbus
XIX a. pab. pr. – XX a. pr. Klaipėdos krašto verslų ekspozicijos salėje moksleiviai supažindinami su pagrindiniais vietinių gyventojų darbais bei įrankiais, naudotais bitininkystės ūkyje, duonos kepime, linų apdirbimo procese. Užsiėmimo metu moksleiviams pateikiami užduočių lapai, kurie padeda geriau įsisavinti pamokos girdėtą informaciją.
Užsiėmimas skiriamas 6–12 klasių moksleiviams.
Kaina – 2 lt užsiėmimo dalyviui.

Vakarų baltų gyvensena ir tradicijos
Užsiėmimo metu vaikai susipažįsta su pirmųjų žmonių atsikraustymu į Rytų Pabaltijo teritoriją, pirmaisiais žmonių verslais, darbo įrankiais, baltų – kaip etninės grupės – formavimosi pradžia. Didžiausias dėmesys skiriamas vakarų baltų gentims. Kadangi pamokėlės pirmoji dalis vyksta archeologijos ekspozicijoje, turime puikias galimybes parodyti vakarų baltų papuošalus, atskleisti jų prekybinius ryšius su kitais kraštais, padėti suvokti kur ir kaip gyveno vakarų baltai. Pamokėlės metu kiekvienas moksleivis gali iš molio pasigaminti miniatiūrinį dubenėlį bei jį ornamentuoti.
Užsiėmimas skiriamas 1–12 klasių moksleiviams.
Kaina – 2 lt užsiėmimo dalyviui.

Klaipėdos krašto buitis ir drabužiai XIX a. pab. – XX a. pr.
Užsiėmimo metu pristatomi unikalūs krašto drabužiai, atskiros kostiumo detalės, ornamentika (delmonai, šimtaraštės juostelės). Pamokėlės metu akcentuojami šio krašto kostiumo ypatumai, spalvų deriniai, saviti raštai, skirtumai nuo kitų Lietuvos regionų drabužių. Užsiėmimas vyksta etnografijos ekspozicijoje, todėl turime puikias galimybes pristatyti autentiškus Klaipėdos krašto buities daiktus, supažindinti su kiekvieno jų paskirtimi, istorija. Pamokos metu žemesniųjų klasių moksleiviai spalvina pateiktus delmonų pavyzdžius šiam kraštui būdinga ornamentika, o vyresniųjų klasių moksleiviai sprendžia kryžiažodį bei atlieka kitas užduotis.
Užsiėmimas skirtas 1–12 klasių moksleiviams.
Kaina – 2 lt užsiėmimo dalyviui.

Linų apdirbimas Klaipėdos krašte
Ilgus amžius audinius žmonėms atstojo kailiai ir odos, tačiau jau vėlyvajame akmens amžiuje, ypač žalvario ir ankstyvajame geležies amžiuje, tai žmonių nebetenkino. Mūsų protėviai pradeda vartoti išdirbtą pluoštą, kurį paruošdavo iš medžio karnos, vėliau kanapių ir dilgėlių. Be minėtų žaliavų, bene populiariausi ilgus šimtmečius buvo linai.
Demonstruojant autentiškus darbo įrankius, naudotus linininkystėje Klaipėdos krašte, supažindiname su lino apdirbimo keliu, įrankių pavadinimais bei paskirtimi. Pamokos metu vaikai patys bando linus minti, brukti, šukuoti, kočėlais lyginti audinį. Užsiėmimo metu taip pat pateikiami užduočių lapai, kurie padeda geriau įsisavinti išgirstą teorinę medžiagą.
Užsiėmimas skiriamas 2–6 klasių moksleiviams.
Kaina – 2 lt užsiėmimo dalyviui.

Duonos kelias
Šio edukacinio užsiėmimo metu galėsite pasiklausyti pasakojimo apie rugių sėjos, javų kirtimo, rišimo ir kūlimo, grūdų valymo ir malimo bei duonos kepimo procesus, išvysite visus senuosius Klaipėdos krašto darbo įrankius, naudotus duonos ruošimui. Pamokėlės metu susipažinsite ir su duonos gamybos ypatumais senovėje. Patys mėginsite grūsti grūdus, smulkinti juos piesta, susipažinsite su atskiromis javų rūšimis bei atliksite pateiktas įdomias užduotis.
Užsiėmimas skiriamas 2–6 klasių moksleiviams.
Kaina – 2 lt užsiėmimo dalyviui.

Bitininkystė Klaipėdos krašte
Kokių priemonių imdavosi senovėje žmonės, kad išsaugotų bites? Koks avilių tipas buvo vienas populiariausių Klaipėdos krašte? Kokiu būdu medų atskirdavo nuo korių? Kaip suranda bitės kelią į namus? Ar ilgai jos gyvena? Susidomėjote? Atsakymus į šiuos ir kitus ne mažiau įdomius klausimus išgirsite apsilankę šiame edukaciniame užsiėmime. Bus ragaujamas medus, bandant atskirti jo rūšį, o iš užduočių moksleiviai sužinos apie bičių reikšmę liaudies tikėjime ir jų teikiamą naudą.
Užsiėmimas skiriamas 2–6 klasių moksleiviams.
Kaina – 3 lt užsiėmimo dalyviui.

Sausio įvykiai Klaipėdoje 1923 m.
Edukacinio užsiėmimo metu supažindiname su 1923 metų sausio 15 dienos įvykiais mieste, demonstruojame dokumentinį filmą apie prancūzmetį Klaipėdoje, o praktinių užsiėmimų metu vaikai gauna anketas su klausimais, kurie padeda geriau suvokti Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos valstybės aplinkybes.
Užsiėmimas skiriamas 9-12 klasių moksleiviams.
Kaina – 2 lt užsiėmimo dalyviui.

Senieji Klaipėdos gatvėvardžiai
Užsiėmimo metu suteikiama išsami informacija apie Klaipėdos miesto gatvių tinklo kūrimosi pradžią. Taip pat sužinosite, kaip keitėsi gatvių pavadinimai nuo jų susiformavimo pradžios iki XX a. antrosios pusės. Jūsų laukia įdomios praktinės užduotys, kurios supažindins Jus su seniai dingusiais gatvių pavadinimais (Žąsų Turgaus, Luizės, Malūnų pylimo, Biržos, S. Dacho, Frydricho Vilhelmo ir daugeliu kitų).
Užsiėmimas skiriamas 5–12 klasių moksleiviams.
Kaina – 2 lt užsiėmimo dalyviui.

Kelionė po Mažąją Lietuvą
Užsiėmimo metu moksleiviai sužinos apie Mažosios Lietuvos atsiradimo aplinkybes, joje gyvenusią etninę grupę – lietuvininkus. Filmas apie iškiliausias Mažosios Lietuvos asmenybes padės išsamiau susipažinti su lietuvybės puoselėtojais šiame krašte. Pamokos dalyvių laukia ir praktinės užduotys.
Užsiėmimas skiriamas 8–12 klasių moksleiviams.
Kaina – 2 lt užsiėmimo dalyviui.

 

Pilies muziejuje:
Adresas: Pilies g. 4, LT91240, Klaipėda (įėjimas pro „Klaipėdos laivų remontas“ įmonės vartus)
Užsiėmimų laikas: antradieniais – penktadieniais 10–16 val.
Grupės dydis - iki 25 žmonių.
Užsiėmimų trukmė – 1 val.
Telefonas pasiteiravimui ir išankstinė registracija edukacinėms pamokėlėms (8 ~ 46) 41 05 27, darbo dienomis nuo 10 iki 16 val.

Klaipėda: nuo karališkosios sostinės iki uostamiesčio
Ar žinojote, jog Klaipėdoje ne tik viešėjo, bet ir gyveno Prūsijos karališkoji pora?.. Girdėjote apie prieš pusantro šimto metų miestą nusiaubusį gaisrą?.. O ar bent numanėte, jog čia buvo statomi laivai, keltai, garlaiviai ir netgi bandyta gaminti dviviečius lėktuvus-naikintuvus?.. Apie šiuos ir daugelį kitų įdomių dalykų sužinosite apsilankę edukaciniame užsiėmime Pilies muziejuje. Neabejojame, jog atlikę visas užduotis bei išklausę gidės pasakojimo tikrai papildysite savo žinias apie Klaipėdos miesto istorinę raidą nuo XVIII a. iki pat mūsų dienų.
Pamoka skirta 7–12 klasių moksleiviams.
Kaina – 2 lt užsiėmimo dalyviui. 

Pilies istorija
Šiame užsiėmime netradiciškai susipažinsite su Klaipėdos piliavietės istorija. Muziejaus gidė papasakos apie Klaipėdos pilies ir miesto raidą nuo XIII iki XVIII a. Išklausę gidės, žaisite žaidimą, kurio metu moksleivių komandos varžysis tarpusavyje, demonstruodamos užsiėmimo metu įgytas žinias. Laimėjusioji komanda bus apdovanota Patvirtinimo raštu.
Pamokėlė skirta 1–6 klasių moksleiviams.
Kaina - 2 lt užsiėmimo dalyviui 

Klaipėdos pilies statyba
Pamokėlės metu mokiniai sužinos apie Klaipėdos pilies atsiradimą ir jos keitimąsi amžiams bėgant, išmoks patys atskirti skirtingus pilių tipus, išgirs įdomių faktų apie gyvenimą pilyje. Visa tai galės padaryti ne tik klausydamiesi gidės pasakojimo, bet ir stebėdami muziejuje esančius pilies modelius bei naudodamiesi kompiuterine programa.
Moksleiviams bus pateikiamos ir praktinės užduotys.
Pamokėlė skirta 612 klasių moksleiviams.
Kaina 2 lt užsiėmimo dalyviui.

 

Kalvystės muziejuje:
Adresas: Šaltkalvių 2, 2a, LT-91246, Klaipėda.
Edukacinių užsiėmimų laikas: antradieniais – penktadieniais 10–16 val.
Grupės dydis - iki 25 žmonių.
Užsiėmimų trukmė – 1 val.
Išankstinė registracija tel. (8 ~ 46) 41 05 26, darbo dienomis nuo 10 iki 16 val.

Mažosios Lietuvos kryžiai ir Didžiosios Lietuvos saulutės
Užsiėmimo metu vaikai susipažins su Mažosios Lietuvos kryžiais, tvorelėmis, varteliais, jų kilme, puošybiniais elementais, gamybos technologijomis. Pasakojimo metu bus perteikiama koplytstulpių, stogastulpių, metalinių viršūnių atsiradimo istorija, simbolika, ornamentika.
Pamoka skiriama 1–6 klasių moksleiviams.
Kaina 3 lt užsiėmimo dalyviui.

Pažinkime baltų papuošalus
Pamokos metu moksleiviai sužinos apie senosios juvelyrikos technologijas, baltų papuošalų įvairovę, kuršiškų papuošalų ornamentus, jų prasmę. Praktinio užsiėmimo metu moksleiviai iš žalvario žaliavos gaminsis kuršiškus papuošalus.
Pamoka skiriama 3–12 klasių moksleiviams.
Kaina – 4 lt užsiėmimo dalyviui.

 

Skulptūrų parke:
Adresas: Tarp K. Donelaičio, Liepų, Trilapio ir S. Daukanto gatvių, Klaipėda
Edukacinių užsiėmimų laikas: pirmadieniais – penktadieniais 10–16 val.
Grupės dydis - iki 25 žmonių.
Užsiėmimų trukmė – 1 val.
Išankstinė registracija tel. (8 ~ 46) 41 05 24, darbo dienomis nuo 10 iki 16 val.

Skulptūros gimimas
Šie užsiėmimai vedami  Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g. 6, Klaipėda). Užsiėmimo tikslas supažindinti 14 pradinių klasių moksleivius su skulptūros menu, skulptoriaus darbu, Klaipėdos Skulptūrų parku, vystyti kūrybinio darbo grupėje įgūdžius. Edukacinis užsiėmimas susideda iš dviejų dalių.
Pasyvioji dalis
10 min. trukmės dokumentinio filmo Skulptūros gimimas“ žiūrėjimas (filmas sumontuotas iš Smiltynėje vykusiuose granito simpoziumuose 19841986 m. nufilmuotos autentiškos medžiagos). Trumpas pasakojimas apie skulptoriaus darbą ir įrankius, Klaipėdos Skulptūrų parką.
Aktyvioji dalis
Skulptūrų parke klajoja keletas fantastinių gyvūnų, su kuriais vaikai susipažįsta vaizdo projektoriaus (multimedijos) pagalba. Žaidimas Fantastinio gyvūno dalys“ pakviečia vaikus pabūti skulptoriais. Kūrybiniam darbui bus pasiūlytos tiek įprastos medžiagos (tokios kaip flomasteriai, popierius, klijai), tiek ir pradinių klasių moksleiviams naujos medžiagos – anglies kreidelės, vilna, judančios akutės ir kt. Vaikai mažose grupelėse sukuria atskiras gyvūno dalis. Sujungus visas dalis į vieną, gimsta Fantastinis gyvūnas, kuris su vaikais iškeliauja į jų klasę mokytis skaityti ir rašyti.
Kaina 2 Lt užsiėmimo dalyviui.
Išankstinė registracija tel. (8 ~ 46) 410524 (Sondra Simanaitienė).

Surask skulptūrą
Užsiėmimas vedamas Klaipėdos miesto skulptūrų parke, kuriame šiuo metu eksponuojami 117 įvairios tematikos meniniai darbai, kuriuos sukūrė 61 skulptorius. Užsiėmimas skirtas įvairaus amžiaus grupėms.
Kaina – 2 lt užsiėmimo dalyviui.

 

Kalendoriniai užsiėmimai Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje

 

Žiemos išvarymo šventės papročiai ir tradicijos
Pagal liaudies mąstyseną Užgavėnių šventimas – tai slenkstis tarp nueinančios žiemos ir ateinančio pavasario. Savo pobūdžiu Užgavėnės tarsi karnavalas - tai liaudies šventė, nesusijusi su jokiomis bažnytinėmis apeigomis (išskyrus tą faktą, kad jos laikas yra apibrėžiamas bažnytinio kalendoriaus, nes priklauso nuo Velykų laiko). Lietuvių Užgavėnių papročiuose aiškiai jungiasi ikikrikščioniškos ir krikščioniškos kultūros baltiškieji elementai. Jie savitai nuspalvina senuosius tikėjimus, senąjį baltų kultūros palikimą (saviti valgiai, persirengėlių vaikštynės)... Jei norite daugiau sužinoti apie žiemos išvarymo tradicijas ir papročius – kviečiame apsilankyti muziejuje. Pamokėlės metu galėsite patys pabandyti pasigaminti kaukių pavyzdžius, gausite Užgavėnių šventei skirtų dainų ir žaidimų tekstų.
Kaina – 4 lt užsiėmimo dalyviui.

Mirusiųjų minėjimo tradicijos Mažojoje Lietuvoje
Pamokėlės metu moksleiviai supažindinami su mirusiųjų minėjimo tradicijomis Klaipėdos krašte skirtingais istoriniais laikotarpiais ir skirtingose religinėse bendruomenėse. Vaikai sužino svarbų faktą, kad iki pat antrojo pasaulinio karo absoliučią gyventojų daugumą Klaipėdoje sudarė liuteronų tikėjimą išpažįstantys gyventojai. Užsiėmimo dalyviai supažindinami su liuteronų mirusiųjų paminėjimo šventės - Amžinybės sekmadienio – atsiradimo istorinėmis aplinkybėmis, pateikiama informacija, kada ir kaip jis minimas Klaipėdos krašte. Vaikams akcentuojami skirtumai tarp Didžiosios Lietuvos Visų šventųjų bei Vėlinių švenčių ir Mažosios Lietuvos Mirusiųjų minėjimo šventės. Taip pat mokiniai sužino nemažai įdomios informacijos apie pačias seniausias mūsų protėvių - baltų - mirusiesiems atminti skirtas apeigas. Užsiėmimo metu vaikai turi galimybę susipažinti su senąja žvakių gamybos technologija, patys gamintis žvakes.
Užsiėmimai vedami iki pat lapkričio mėnesio pabaigos, mat Amžinybės sekmadienį liuteronai mini likus penkiom savaitėms iki Kalėdų.
Kaina – 4 lt užsiėmimo dalyviui.

Kalėdiniai užsiėmimai
Kiekvienais metais prieš Šv. Kalėdas muziejuje vyksta šventiniai užsiėmimai moksleiviams. Užsiėmimų metu mokomasi gaminti kalėdinius žaisliukus eglutei ir dovanėles, taip pat pasakojama, kaip Kūčias ir Šv. Kalėdas sutikdavo mūsų protėviai, kokie vyravo papročiai ir tradicijos Klaipėdos krašte. Pagrindinis užsiėmimo tikslas – supažindinti moksleivius su senaisiais Kūčių ir šv. Kalėdų papročiais ir tradicijomis, akcentuojant skirtumus tarp Mažosios Lietuvos ir Didžiosios Lietuvos.
Kaina – 2 lt užsiėmimo dalyviui.

Velykiniai užsiėmimai
Kiekvienais metais, artėjant Šv. Velykoms, muziejus miesto moksleivius kviečia į Margučių marginimo mokyklėlę, kur jie supažindinami su velykiniais papročiais ir tradicijomis, su Mažajai Lietuvai būdingais margučių marginimo būdais, spalvomis, ornamentais bei simbolika. Vaikams sudaromos galimybės marginti kiaušinius natūraliu bičių vašku bei juos dažyti.
Kaina – 2 lt užsiėmimo dalyviui.

 
Į viršųĮ viršų
© Lietuvos dailės muziejus, © Lietuvos muziejų asociacija. ISSN 1648-8857 Atnaujinta 2016.11.10
Administruoja Lietuvos dailės muziejaus filialas Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centras
Technologinę priežiūrą atlieka UNESCO katedra Informatika humanitarams Matematikos ir informatikos institute