EN / DE / FR / RU 
  Paieška  
Ieškoti    Į pradžią Laiškai Svetainės struktūra NEĮGALIESIEMS / KŪRĖJAI / RĖMĖJAI   
Kontaktai
Informacija lankytojui
Rinkinys
Ekspozicija
Parodos
Kultūrinė, šviečiamoji
veikla
Leidiniai
Žiniasklaida apie
muziejų
Istorijos fragmentai
  Renginių archyvas  
   

Muitinės istorija – originalioje muziejaus ekspozicijoje („Penki TV“ apie Muitinės muziejų). Išsamiau >

Lankytojo atsiliepimas apie muziejų. Išsamiau >

Muitinės muziejus
Ekspozicijos dalis, supažindinanti su muitinės veikla Rusijos imperijos laikotarpiu
 

muitinės muziejus

Kontaktai
Adresas: Jeruzalės g. 25, LT-08420, Vilnius.
Tel. (8 ~ 5) 279 63 46.
Faksas (8 ~ 5) 269 72 63.
El. paštas: indre.ramanaviciene[at]lrmuitine.lt 
http://www.cust.lt/web/guest/apiemus/muziejus

Informacija lankytojui

Darbo laikas:
pirmadieniais – ketvirtadieniais 8.30–16 val.;
penktadieniais 8.30–15 val;
pietų pertrauka 13–14 val.

Bilieto kaina:
įėjimas nemokamas.

Ekskursijos:
dėl ekskursijų pageidautina iš anksto susitarti telefonu.

Rinkinys
Muziejuje kaupiama ir saugoma istorinė, dokumentinė ir kita medžiaga, susijusi su muitinės istorija.
Nuo muziejaus veiklos pradžios (1994 m.) fonduose sukaupta daugiau kaip 7000 įvairių eksponatų. Iš jų apie 3000 panaudota nuolatinėse ekspozicijose. 2007 m. pab. – 2008 m. pr. Muitinės muziejus buvo iš esmės atnaujintas, surinkta daugiau medžiagos, susijusios su Lietuvos muitinės veikla. Muziejuje veikia keturios ekspozicijos.

Ekspozicija
Ekspozicija šiuolaikiškai atnaujinta 2008 m. gegužės 7 d.

Muitinės istorija Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Rusijos imperijos laikotarpiais bei 1918 m. atkūrus Lietuvos valstybę
Eksponuojami dokumentai autentiškas carinės Rusijos bei Prūsijos pasienio stulpas, nuotraukos, atvirukai, pasakojantys apie muitinių, pasienio perėjimo punktų veiklą. Dėmesį patraukia „šventosios kontrabandos“ stendas, kuriame eksponuojama medžiaga, susijusi su lietuviškos spaudos draudimo laikotarpiu, 1920 m. stulpelio kopija demarkacinei linijai žymėti, 1922–1923 m. Mėmelio krašto Kantvainių pasienio muitinės lenta, vieno iš tarpukario muitinės vadovų – A. Dantos vyriausybiniai apdovanojimai, tarpukario laikotarpio muitininko uniforma ir kiti įdomūs eksponatai.

Muitinės veikla nuo 1940 m. birželio mėn. iki 1990 m. kovo 11 d.
1940 m. Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą jos muitinės veikla buvo nutraukta. Lietuvos valstybės teritorijoje iki 1990 m. veikė sovietinės muitinės.
Eksponuojami dokumentai, nuotraukos, buvusio muitininko A. Stasiulio tremties bylos kopija bei medžiaga apie kitus represuotus muitininkus, nelegaliai leista „Kronika“ ir kiti savilaidos leidiniai, sovietinių pasieniečių ir muitininkų darbo priemonės, jų naudota metodinė literatūra, muitininko apranga.
Ekspozicija supažindina ir su sovietinės kariuomenės, omonininkų agresija prieš atkurtos Lietuvos nepriklausomybę, muitinės postų užpuldinėjimais bei tragiškais 1991 m. liepos 31 d. įvykiais Medininkų pasienio poste. Medininkų tragedijos aukų – muitininkų A. Musteikio, S. Orlavičiaus, R. Rabavičiaus, sunkiai sužeisto T. Šerno, greito reagavimo rinktinės „Aras“ pareigūnų M. Balavako ir A. Juozako, kelių policijos darbuotojų J. Janonio ir A. Kazlausko bei 1991 m. liepos 19 d. Krakūnų pasienio poste nužudyto Šalčininkų pasienio užkardos Dieveniškių patrulių tarnybos baro pamainos viršininko G. Žagunio atminimą saugo demonstruojami asmeniniai žuvusiųjų daiktai, dokumentai ir nuotraukos. Taip pat rodomi autentiški Lietuvos muitinės bei pasienio postų registracijos žurnalai, kuriuose gausu įrašų apie nuolatines agresorių provokacijas ir jų puldinėjimus.
Muitinės muziejus kviečia aplankyti ir senajame Medininkų pasienio kelio poste įrengtą muziejų-memorialą, kuriame įamžinti 1991 m. liepos 31 d. Medininkų tragedijos įvykiai. Jame eksponuojamas restauruotas vagonėlis, kuriame buvo nužudyti septyni Lietuvos Respublikos muitinės ir policijos pareigūnai.

Muitinių veikla nuo 1990 m. kovo 11 d. (Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo) bei nuo 2004 m. gegužės 1 d. (Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą)
Eksponuojama peršauta Lietuvos Respublikos vėliava, kabojusi Lavoriškių muitinės poste, pirmosios Lietuvos pareigūnų (Savanorių krašto apsaugos tarnybos, Lietuvos muitinės, Pasienio policijos) uniformos, dabartinė muitininko ir mobiliosios grupės specialioji uniforma, dabartinio Lietuvos pasienio stulpo kopija, plombos ir plombavimo priemonės.
Dėmesį patraukia jūriniame konteineryje demonstruojami sulaikyti tiek smulkiąja, tiek stambiąja kontrabanda gabenami daiktai. Automobilio makete pavaizduotos meistriškai įrengtos slėptuvės, kuriose buvo gabenamos kontrabandinės prekės ir narkotinės medžiagos.
Iš Muitinės laboratorijos rodomas skirtingų rūšių dyzelinas, lukštenti ir nelukštenti grikiai, kukurūzų liekanos, audinių pavyzdžiai ir kitos prekės, kurių kodą kombinuotoje prekių nomenklatūroje nustato muitinės laboratorija ir juo remiantis taikomi mokesčių tarifai.
Muziejuje taip pat eksponuojami sulaikyti daiktai bei įvairūs suvenyrai (iškamšos, žvėrelių kailiukai, daiktai, pagaminti iš dramblio kaulo, krokodilo bei gyvačių odos, įvairūs gėrimai su gyvūnais, augalais ar jų dalimis buteliuose ir kt.), pagaminti iš gyvūnų ir augalų, saugomų Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos (CITES) konvencijos.
Jūriniame konteineryje eksponuojamos sulaikytos ir suklastotos prekės, gaminamos bei realizuojamos pažeidžiant intelektinės nuosavybės teises – klastojant žymių firmų prekių ženklus be intelektinės nuosavybės teisių savininko sutikimo.
Šia tema eksponuojamą medžiagą pagyvina Muitinės kriminalinės tarnybos sukurtas filmas.

Pasaulio šalių dovanos ir suvenyrai
Eksponuojamos dovanos ir įdomūs suvenyrai įvairiomis progomis padovanoti Lietuvos muitinei.

Parodos
Muziejuje rengiamos įvairaus pobūdžio parodos.

Kultūrinė, šviečiamoji veikla
Organizuojami susitikimai, edukaciniai renginiai, rengiamos konsultacijos teritorinių muitinių pareigūnams, Muitinės mokymo centro klausytojams, bendrojo lavinimo vidurinių mokyklų moksleiviams, aukštųjų mokyklų studentams, besidomintiems istorine, dokumentine bei kita medžiaga, susijusia su Lietuvos muitinės veikla.

Istorijos fragmentai
1994 m., pažymint Lietuvos Respublikos muitinės įkūrimo 75-ąsias metines, įsteigtas Muitinės muziejus.
Muziejus įkurtas Muitinės mokykloje (nuo 2001 m. - Muitinės mokymo centras).
Muziejaus steigėjas – Muitinės departamentas.

Žiniasklaida apie muziejų
Už juos kalba darbai // Parodų verslas. – 2012 m. vasario mėn. Nr. 3
Mažas atradimas – muitinės muziejus // Lokiopedom.lt internetinis dienoraštis. – 2010 m. sausio 18 d.
Išnykusių carinių sienų pėdsakai // Veidas. – 2010 m. liepos 5 d.
Muziejų ekspozicijos – ar yra naujienų? // BLOGas.lt internetinis dienoraštis „muziejus, kuriame nenuobodu“. – 2009 m. lapkričio 20 d.
Arūnas Marcinkevičius. Kontrabanda kaip amžinas reiškinys // TV antena. – 2009 m. liepos 29 d.
Renata Domeikaitė. Muitinės gyvenimo šnabždesiai: istorijos kontrabanda – kontrabandos istorija // Namas ir aš
Muziejuje atskleidžiamos kontrabandos paslaptys // Sostinė
Arūnas Ivaškevičius. Muziejuje – kontrabandos istorija // Vilniaus diena. – 2008 m. gegužės 8 d.
Kulikauskas G. Spirito kontrabanda tarpukariu
Kasparaitė S. Žaismingi Muitinės muziejaus virsmai // Kultūros barai. – 2008. – Nr. 9.
Duris atveria atnaujintas Muitinės muziejus
Muitinės muziejuje – nauja ekspozicija

Renginių archyvas
[2010 06 22 – 2010 10 01] XIX–XX a. pr. atvirukų ir fotografijų, vaizduojančių Rusijos ir Prūsijos pasienį, paroda „Išnykusios sienos“. Išsamiau >
[2009 05 04 – 2009 11 28] Edukacinė programa „Kontrabanda nuo XV a. iki mūsų dienų“.

 

Viliaus Lunevičiaus ir Indrės Kišūnaitės nuotraukos

Dalintis:
 
Į viršųĮ viršų
© Lietuvos dailės muziejus, © Lietuvos muziejų asociacija. ISSN 1648-8857 Atnaujinta 2015.08.17
Administruoja Lietuvos dailės muziejaus filialas Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centras
Technologinę priežiūrą atlieka UNESCO katedra Informatika humanitarams Matematikos ir informatikos institute