EN / DE / FR 
  Paieška  
Ieškoti    Į pradžią Laiškai Svetainės struktūra NEĮGALIESIEMS / KŪRĖJAI / RĖMĖJAI   
 
Šiaulių „Aušros“ muziejus | Edukacinės programos

edukacinės programos Šiaulių „Aušros“ muziejuje

Išsamiau apie edukacines programas Šiaulių „Aušros“ muziejuje >

Informaciją teikia Edukacijos skyriaus vedėja Asta Vaitkienė, tel. (8 41) 43 36 80.

 

Archeologija

Apžvalginė ekskursija

Šiaulių krašto praeitis nuo seniausių laikų iki XVII amžiaus (ŠAM Edukacijos centras, Aušros al. 47)

Ekskursija vedama 2004 m. įrengtoje archeologijos ekspozicijoje. Moksleiviai supažindinami su Šiaulių krašto žmonių gyvenimo būdu, jų naudotais darbo įrankiais, ginklais, papuošalais nuo pirmųjų gyventojų atsikraustymo iki XVII a. Rodomi ne tik originalūs muziejaus eksponatai, bet ir natūralaus dydžio rekonstrukcijos: akmeninio kirvio gręžimo prietaisas, geležies lydimo krosnelės, medinis šulinys, rąstinė troba, koklinė krosnis. Pasakojimas, eksponatai ir rekonstrukcijos yra ta visuma, kuri leidžia įgyti naujų žinių ir susidaryti ryškesnį praėjusio tūkstantmečio vaizdą.
Moksleiviai archeologijos žinias gali pasitikrinti naudodamiesi parengtu klausimynu. Atsakymus į klausimus gali rasti archeologijos ekspozicijoje „Šiaulių krašto praeitis nuo seniausių laikų iki XVII a“.

Ekskursija skirta 1–12 klasių moksleiviams.
Trukmė – 45 min.
Vadovės – Audronė Šapaitė, tel. (8 41) 52 43 86, Birutė Kielienė, tel. (8 41) 52 43 94.]

 

Teminės ekskursijos 

Kaip išgauti geležį? (ŠAM Edukacijos centras, Aušros al. 47)

Teminė ekskursija vedama archeologijos ekspozicijoje, rodomi čia esantys originalūs eksponatai ir Lieporių gyvenvietės geležies lydimo vietos rekonstrukcija su geležies lydymo krosnelėmis, medinis šulinys, akmeninis priekalas. Trumpai apibūdinus žalvario, sidabro, alavo panaudojimą Lietuvoje IV a. pr. Kr.–XIII a. po Kr., apsistojama prie balų rūdos susidarymo ir geležies gamybos. Išsiaiškinama rūdos kilmė, jos apdorojimas prieš lydymą, lydymo krosnelių konstrukcija ir lydymo procesas, geležinio kirvio kalimo etapai.

Ekskursija skirta 5–12 klasių moksleiviams.
Trukmė – 45 min.
Vadovė – Audronė Šapaitė, tel. (8 41) 52 43 86. 

 

Pratybos

Archeologinis kostiumas ir virvučių vijimas su akmenukais (ŠAM Edukacijos centras, Aušros al. 47)

Pratybos vyksta archeologijos ekspozicijoje. Geležies amžiaus kostiumu apsirengusi archeologė pasakoja apie senovinius rūbus bei papuošalus nuo akmens amžiaus iki XVII a. Moksleiviai sužino apie siūlus, audinius ir drabužius: pluošto verpimą, audimą, drabužių siuvimą, sudėtines kostiumo dalis, jo nešioseną įvairiuose Lietuvos regionuose ir audinių išlikimą žemėje. Jie gali apžiūrėti kostiumų rekonstrukcijas, patys pamėginti verpti verstuku, nusivyti vieną archeologinio kostiumo elementą – spalvotą virvutę. Virvutės vejamos iš vikingų išmoktu būdu, naudojant akmenukus.

Pratybos skirtos 1–12 klasių moksleiviams.
Trukmė – 1 val.
Vadovės – Audronė Šapaitė, tel. (8 41) 52 43 86, Birutė Kielienė, tel. (8 41) 52 43 94.

 

Virvučių vijimas su akmenukais (ŠAM Edukacijos centras, Aušros al. 47)

Pratybos vyksta archeologijos ekspozicijoje. Moksleiviai, taikydami dar iš vikingų perimtą vijimo būdą, išmoksta nusivyti spalvotas virvutes su akmenukais. Virvutė – vienas iš archeologinio kostiumo elementų.

Pratybos skirtos 1–12 klasių moksleiviams.
Trukmė – 1 val.
Vadovės – Audronė Šapaitė, tel. (8 41) 52 43 86, Birutė Kielienė, tel. (8 41) 52 43 94.

 

Puodų lipdymas senoviniais būdais (ŠAM Edukacijos centras, Aušros al. 47)

Pratybos vyksta Senovės amatų troboje. Remiantis archeologine Lietuvos medžiaga, moksleiviai supažindinami su atskirų istorinių laikotarpių keramika, jos tipais ir formomis, aptariama keramikos gamybos technologija. Moksleiviai gilinasi į senovės žmonių gyvenseną, buitį bei pasaulėžiūrą, paskui nusilipdo iš molio puodą.

Pratybos skirtos 1–12 klasių moksleiviams.
Trukmė – 1 val.
Vadovė – Birutė Kielienė, tel. (8 41) 52 43 94.

 

Archeologiniai kasinėjimai (ŠAM Edukacijos centras, Aušros al. 47)

Archeologai kantriai kasinėja žemę ir iš surinktos informacijos gabaliukų dėlioja praėjusio gyvenimo vaizdų mozaiką. Per pratybas moksleiviai gali trumpam tapti archeologais. Kiekvienam skiriamas plotelis su jame slypinčiais archeologiniais radiniais. Moksleiviai išmoksta kasinėti, tvarkyti radinius, tiriamus plotus užfiksuoti pagal visas archeologijos mokslo taisykles. O kokie bus radiniai, priklausys nuo atsitiktinumo – kaip ir realiame gyvenime.

Pratybos vyksta spalio–balandžio mėn.
Pratybos skirtos 4–12 klasių moksleiviams.
Trukmė – 1 val.
Vadovai – Gvidas Slach, Audronė Šapaitė, tel. (8 41) 52 43 86, Birutė Kielienė, tel. (8 41) 52 43 94.

 

Etnografija

Duonos kepimas (Žaliūkių malūnininko sodyba, Architektų g. 73)

Sakoma, jog duonos skonis – tai gyvenimo skonis. Norite sužinoti, koks jis – ateikite pas mus, į Žaliūkių malūnininko sodybą, kur Jus maloniai priims šventiškai nusiteikusi „gaspadinė" – juk šiandien bus kepama kvapni, natūraliai subrandinta, naminė duonelė! Susėdę prie karščiu alsuojančios krosnies, išgirsite pasakojimą apie sunkų duonos kelią nuo sėjos iki balta staltiese užtiesto stalo, sužinosite valstiečių buityje gyvavusias duonos kepimo tradicijas, papročius ir ritualus, išmoksite naudotis duonkepe, minkysite tešlą, kepsite ir ragausite duonelę.

Skirta 1–12 klasių moksleiviams.

Priimama ne didesnė kaip 30 asmenų grupė.

 

Užgavėnių kaukių darymas (Žaliūkių malūnininko sodyba, Architektų g. 73)

Artėjant Užgavėnėms, kviečiame visus, didelius ir mažus, kartu pasiruošti šaltos žiemos išvarymui ir ilgai laukto pavasario sutikimui: priminsime šios pagoniškos šventės tradicijas ir apeigas, išgirsite apie įvairius prietarus ir burtus bei sužinosite apie vieną pagrindinių šventės atributų – kaukes ir persirengėlius. Siūlome ne tik pasikalbėti apie paskutinę žiemos mėsiedo dieną, bet ir pasigaminti charakteringą kaukę (papjė mašė technika), kuri padėtų kuo greičiau išvaryti žiemą ir prisišaukti pavasarį.

Skirta 4–8 klasių moksleiviams.

 

Velykų pyragas (Žaliūkių malūnininko sodyba, Architektų g. 73)

Velykos – tai šventė po septynių savaičių gavėnios pasninko, per kurią stalas gausiai nukraunamas valgiais. Kiekviena šeima patiekdavo mėsiškų patiekalų, būtinai prisimargindavo kiaušinių ir išsikepdavo gardaus, paskaninto aguonomis šventinio pyrago. Kviečiame ne tik susipažinti su senoviniais Velykų papročiais ir patiekalais, bet ir pasimokyti pagal senąjį receptą išsikepti Velykų pyragą.

Skirta 1–12 klasių moksleiviams.

Priimama ne didesnė kaip 30 asmenų grupė.

 

Adventas – tikėjimai, spėjimai, burtai... (Žaliūkių malūnininko sodyba, Architektų g. 73)

Gruodis – Advento metas, kai aplink tvyro susikaupimas ir stebuklinga ramybė. Kartu tai – ir mistiškas laikotarpis, pilnas įvairių tikėjimų, spėjimų ir burtų, lemsiančių ateinančius metus, šeimyninę laimę ar asmeninę sėkmę.
Visą gruodžio mėnesį Žaliūkių malūnininko sodybos šeimininkai, malūnininkas ir jo gaspadinė, šventiškai papuoštoje troboje lauks besidominčių senaisiais papročiais ir kvies dalyvauti edukaciniame užsiėmime „Adventas – tikėjimai, spėjimai, burtai..." Užsiėmimo dalyviai išgirs draudimų, kurių privalu laikytis Advento metu, spės orus ir būsimą derlių, pabandys sužinoti, ką gi jiems žada ateinantys metai, vaišinsis pačių iškeptais kūčiukais, dar prėskučiais ar šližikais vadinamais.

Skirta 1–12 klasių moksleiviams. 

 

Molinukai (ŠAM Edukacijos centras, Aušros al. 47)

Įkurtoje naujoje „Amatų mokykloje" kviečiame susipažinti su tradiciniu lietuvišku puodžiaus amatu. Kūrybos ir gamybos procesas trunka ne mažiau kaip du užsiėmimus. Pirmame užsiėmime, susipažinę su keramikos amatu ir darbo procesu, mokysimės lipdyti ir kurti gaminį iš molio. Antrame užsiėmime aiškinsimės keraminių gaminių dekoravimo subtilumus, raštų, ornamentų įvairovę. Naudodami angobą, dekoruosime jau išdegtą gaminį, jį nuglazūruosime ir paruošime antram degimui.
Siūlome išbandyti šiuos keramikos užsiėmimus:
Kaukės. Ikimokyklinio amžiaus vaikučius ir jaunesniųjų klasių moksleivius kviečiame į Užgavėnių šventei skirtą užsiėmimą, per kurį bus galima pasidaryti šmaikščią ir išraiškingą suvenyrinę kaukę.
Švilpukai. Vyresniųjų klasių moksleivius kviečiame susipažinti su viena iš pačių nuostabiausių ir archajiškiausių baltų keramikos tradicijų – molinių švilpukų lipdyba, reikalaujančia daug laiko, kruopštumo ir žinių.
Skirta ikimokyklinio amžiaus vaikams ir 1–12 klasių moksleiviams.

 

Žvakių gamyba (ŠAM Edukacijos centras, Aušros al. 47)
Žvakės nuo seniausių laikų buvo laikomos apsaugos ir dvasingumo simboliu. Jomis mūsų senoliai pasišviesdavo dirbdami įvairius namų ruošos darbus, tikėjo, jog jos apsaugo nuo negandų, blogųjų dvasių, sugeria neigiamą energiją, turi gydomųjų galių.
Edukaciniame užsiėmime sužinosite žvakės atsiradimo istoriją, su žvakėmis susijusius papročius, žvakių liejimo technologijas ir būdus bei nusiliesite žvakę senuoju žvakių gamybos būdu.   

 

Apžvalginė ekskursija

Valstiečių buitis ir būtis XIX a. pab. – XX a. I p. (ŠAM Edukacijos centras, Aušros al. 47)
Ekskursija vedama etnografijos ekspozicijoje. Pasakojama apie valstiečių gyvenamąją aplinką, pagrindinius verslus, trobesius, namų apyvokos daiktus, amatus, kalendorines šventes.

Ekskursija skirta 1–12 klasių moksleiviams.
Trukmė – 45 min.
Vadovės – Rūta Stankuvienė, tel. (8 41) 52 43 91, Birutė Kielienė, tel. (8 41) 52 43 94.

 

Teminės ekskursijos 

Senolių kaimo gryčioj... (ŠAM Edukacijos centras, Aušros al. 47)
Ekskursija vedama etnografijos ekspozicijoje. Moksleiviai supažindinami su senovės buities daiktais ir mokomi taisyklingai juos pavadinti, išsiaiškina jų paskirtį. Prisimindami senolių išmintį, moksleiviai dalijasi patirtimi apie orų spėjimus, mena mįsles, mokosi buities darbų.
Žinioms įtvirtinti atliekama kūrybinė užduotis „Surask panašų daiktą ekspozicijoje“.

Ekskursija skirta lopšelio-darželio paruošiamosios grupės vaikams ir 1–8 klasių moksleiviams.
Trukmė – 45 min.
Vadovė – Birutė Kielienė, tel. (8 41) 52 43 94.

 

Pratybos

Žaislai iš šiaudų (ŠAM Edukacijos centras, Aušros al. 47)

Moksleiviai supažindinami su Etnografijos skyriuje sukauptais pintais eksponatais, pynimo priemonėmis, šiaudelių paruošimu ir pynimo būdais. Jie mokomi pinti suvenyrus, kalėdinius žaisliukus eglutei.

Pratybos skirtos 4–12 klasių moksleiviams.
Trukmė – 1 val.
Vadovė – Laimutė Tomkuvienė, tel. (8 41) 52 43 91.

 

Kiaušinių marginimas (ŠAM Edukacijos centras, Aušros al. 47)

Rodomi XX a. margučiai, esantys etnografijos ekspozicijoje. Pasakojama apie spalvas, dažymo būdus, ornamentiką, marginimo techniką, simboliką. Rodomas filmas „Margučių raštai“ (28 min.). Paskui mokoma marginti kiaušinius karštu vašku. Išmargintus kiaušinius moksleiviai nešasi į namus. Į pratybas jie turi atsinešti vieną arba du virtus kiaušinius.

Pratybos skirtos 1–12 klasių moksleiviams.
Trukmė – 1 val.
Vadovė – Skaistė Mockutė, tel. (8 41) 52 43 91.

 

Istorija

Tarpukario Lietuvos pradžios mokykla (ŠAM Edukacijos centras, Aušros al. 47)
Skambutis, girgždantis mokyklinis suolas, juoda lenta ir rašaluoti pirštai... Vieniems – tai pramoga ir puiki proga pažvelgti į kitokią, senąją, mokyklą, kitiems – tai grįžimas į vaikystę ir nuostabūs mokyklos laikų prisiminimai... Ateikite ir mokykitės KITAIP!
Dailyraščio pamoka. Raštas – vienas iš svarbiausių žmonijos atradimų. Dėl jo šiandien turime ir išmanome savo ir kitų tautų istoriją bei praeitį. Tačiau svarbu ne tik taisyklingai, bet ir gražiai rašyti. O tai jau – mokslas. Keistai suliniuotame sąsiuvinyje plunksnakočiu vieną po kitos raitysime dailias raideles ir jungsime jas į žodžius ir sakinius.
Istorijos pamoka. Pamatyti, kas glūdi giliai žemėje, pažvelgti į tolimas priešistorines epochas, prisiliesti prie seniai pamirštos kultūros – tai visuomet žavėjo ir žavi žmones. Pamėginsime ir mes, nors trumpam, tapti archeologais, tyrėjais, mokslininkais, restauratoriais... Iš šukių surinksime puodą ar jo fragmentą, aptarsime, kam jis buvo naudojamas, pasvarstysime, kokia galėtų būti jo istorija.
Lietuvių kalbos pamoka. Gimtoji kalba, aplinkos ir Tėvynės pažinimas – tautinės mokyklos pagrindas, jos branduolys. Lietuvių kalbos pamokėlėje ugdoma meilė ir pagarba savo Tėvynei? ir tautai. Skaitysime ir nagrinėsime legendomis ir pasakomis apipintą Vilniaus miesto įkūrimą (B. Sruogos „Giesmę apie Gediminą"), persirengsime karių apranga, išsiaiškinsime, kokiais ginklais kovėsi mūsų protėviai, ir nusifotografuosime.
Rankų darbo pamoka. Lietuvių liaudies mene kiekvienas ornamentas turi tam tikrą simbolinę ar net mistinę reikšmę, kurios šiandien jau nepamename. Šiandien ornamentas – tai tik puošybos elementas, naudojamas tekstilėje, drabužių puošyboje, keramikoje, aptinkamas architektūroje, ant metalo dirbinių ir pan. Prisiminsime senąsias ornamentų reikšmes, būsime menininkai, liaudies dailės tradicijų tęsėjai, kursime savus ornamentus ir dekoruosime knygų skirtukus.
Pertraukėlės. Tarpukario žaidimai „Žiužis", „5 pagaliukai".
Skirta 1–9 klasių moksleiviams.
Trukmė: pamokų – 45 min., pertraukėlių – 20 min.
Ši edukacinė programa – visoje šalyje vykdomo Lietuvos muziejų asociacijos projekto „Muziejus – mokykla – moksleivis. Muziejų ir bendrojo lavinimo mokyklų nacionalinis partnerystės tinklas", finansuojamo Europos socialinio fondo ir Lietuvos valstybės lėšomis, dalis.   

 

Košerinio maisto paslaptys (Ch. Frenkelio vila, Vilniaus g. 74)
Atrodytų, kas gali būti labiau įprasta už valgymą? Tačiau tai tik paviršutiniškas požiūris. Mes norime pakviesti Jus peržengti įdomų, viliojantį ir netgi kiek paslaptingą žydų virtuvės slenkstį. Košerinė žydų virtuvė – viena įdomiausių ir, ko gero, labiausiai mitais ir legendomis apipintų temų. Judėjų maisto taisyklės – kašrutas – egzistuoja jau trys tūkstančiai metų. Taisyklių sąrašas – o jų apie 600 – yra įtrauktas į šventąją žydų knygą – Torą.
Per edukacinį užsiėmimą dalyviai bus supažindinami su košerinio maisto ypatumais ir ruošimo specifika, bus vaišinami tradiciniais žydų valgiais: vištienos sultiniu su kukuliu iš macų (Maca kneidl), saldžiu jautienos troškiniu su džiovintomis slyvomis (Floimen tsimmes), saldumynais iš morkų (Imberlach), vištų kepenėlių paštetu (Gehakte leber).
Skirta 8–12 klasių moksleiviams.
Grupė – 10–40 žmonių.
Edukacinę programą galima užsisakyti ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas, užsiėmimų pradžia – ne anksčiau kaip 12 val.

 

Teminės ekskursijos

Chaimas Frenkelis ir Frenkelių paveldas Šiauliuose (Ch. Frenkelio vila, Vilniaus g. 74)

Teminė ekskursija vedama Ch. Frenkelio viloje ir po Šiaulių miestą. Moksleiviai supažindinami su vienos iš žymiausių šiauliečių žydų Frenkelių šeimos paveldu ir gyvenamąja aplinka. Pasakojama apie Ch. Frenkelio vilą, šalia esantį fabriką ir sinagogą, parodomi pastatai, kurie buvo pastatyti šios šeimos lėšomis.

Ekskursija skirta 7–12 klasių moksleiviams.
Trukmė – 45 min.
Vadovė – Irena Nekrašienė, tel. (8 41) 52 43 92.

 

Pinigai pasaulyje ir Lietuvoje (ŠAM Edukacijos centras, Aušros al. 47)

Tai ekskursija-paskaita besidomintiems ekonomikos istorija, kurioje pasakojama apie pirmųjų pinigų atsiradimą, jų raidą ir įvairovę nuo natūrinių mainų iki elektroninių pinigų šiandien. Pasakojimas iliustruojamas vaizdine medžiaga bei demonstruojami muziejaus ekspozicijoje esantys lobiai. Supažindinama su pinigų vertės mato ir kaupimo funkcijomis, nagrinėjami kainų skirtumai, pvz., kiek gramų sidabro viduramžiais kainavo kiaušiniai, žirgas ar namas. Bus mėginama suprasti, kaip pinigai susiję su vertybių apskaita ir kodėl pirmieji pinigėliai buvo tokie smulkūs. Kalbant apie pinigų kolekcionavimą ir jų numizmatinę reikšmę, supažindinama su „pinigų likvidumo“ sąvoka. Pabaigoje demonstruojamas kelis tūkstantmečius trukęs rankinis monetų kalybos procesas.

Ekskursija skirta 9–12 klasių moksleiviams.
Trukmė – 1 val.
Vadovas – Almantas Šlivinskas, tel. (8 41) 52 43 92.

 

Pratybos

Monetų istorija, kolekcionavimas, kaldinimas (ŠAM Edukacijos centras, Aušros al. 47)

Naudojant vaizdinę medžiagą, pasakojama apie senąsias pasaulio ir Lietuvos monetas, jų kaldinimo ypatumus nuo antikos iki šių dienų. Apžvelgiamos aplinkybės, privertusios žmoniją natūriniams mainams surasti tarpininką – pinigus. Ekspozicijoje rodomi senų sidabrinių monetų lobiai ir klausiama: kodėl ne visos to laikmečio monetos, kaip ir dabartiniai papuošalai, žvilga? Supažindinama su įvairiomis proginėmis Lietuvos monetomis, jų numizmatine verte, kolekcionavimo ypatumais, aukcionais. Demonstruojamas rankinis monetų kalybos procesas, buvęs iki automatinio preso išradimo. Moksleiviai patys gali nusikalti proginę monetą savo būsimai kolekcijai.

Pratybos skirtos 4–12 klasių moksleiviams.
Trukmė – 50 min.
Vadovas – Almantas Šlivinskas, tel. (8 41) 52 43 92.

 

Daraktorinė mokykla (ŠAM Edukacijos centras, Aušros al. 47)

Pasakojama apie spaudos draudimo laikotarpiu (1864–1904 m.) Lietuvoje veikusias daraktorines (slaptąsias lietuviškas) mokyklas. Supažindinama, kokios buvo mokymosi sąlygos, mokymo priemonės, dėstomi dalykai, kaip dirbo ir gyveno daraktoriai. Per pratybas moksleiviai gali pabandyti parašyti žąsies plunksnomis ant medinių lentelių ar medinėmis arba metalinėmis lazdelėmis ant vaško lentelių.

Pratybos skirtos 1–5 klasių moksleiviams.
Trukmė – 45 min.
Vadovės – Biruta Girdenienė, Birutė Lukošiūtė, tel. (8 41) 52 43 94.

 

Dailė

Apžvalginė ekskursija

Provincijos dvaras XIX a. vid. – XX a. vid. (Ch. Frenkelio vila, Vilniaus g. 74)

Moksleiviai supažindinami su Ch. Frenkelio gyvenimu ir veikla bei jo statytos vilos istorija.
Pristatoma ekspozicija „Provincijos dvaras XIX a. vid. – XX a. vid.“: XVII–XIX a. Vakarų Europos autorių paveikslų galerija, XVIII–XIX a. karalių portretų kolekcija, XVIII–XX a. dvarininkų portretų galerija, Biblioteka, Geltonoji ir Žalioji svetainės, Rytų meno galerija, Valgomasis.

Ekskursija skirta 1–12 klasių moksleiviams.
Trukmė – 45 min.
Vadovė – Augenija Jovaišaitė, tel. (8 41) 43 96 75.

 

Pratybos

Dvaro istorijos. Dvaro mada ir gyvensena (Ch. Frenkelio vila, Vilniaus g. 74)

Moksleiviai supažindinami su Europos ir Lietuvos kostiumo raida, būdingiausiomis įvairių laikotarpių kostiumo detalėmis, skirtingų epochų gyvenimo būdu, stiliumi, grožio suvokimu. Žaisdami su dėlione ar kaladėlėmis, ant kurių pavaizduotos kostiumo detalės, suranda ir sudeda tam tikro stiliaus kostiumą bei papasakoja jo istoriją.

Pratybos skirtos 1–5 klasių moksleiviams.
Trukmė – 1 val.
Vadovės – Regina Tamašiūnaitė, Birutė Masiliūnaitė, tel. (8 41) 43 96 75.

 

Technikos istorija

Apžvalginės ekskursijos

Dviratis ir Lietuva (Dviračių muziejus, Vilniaus g. 139)

Moksleiviai supažindinami su dviračių raida ir gamyba Lietuvoje. Pasakojama apie didžiąsias lietuvių keliones dviračiais ir neįprastos konstrukcijos dviratį – velomobilį. Paaiškinama apie dviračio konstrukciją ir saugų važiavimą.

Ekskursija skirta 1–12 klasių moksleiviams.
Trukmė – 45 min.
Vadovas – Algirdas Zaukas, tel. (8 41) 52 43 95.

 

Garso, vaizdo atkūrimo ir telekomunikacijos prietaisai (Radijo ir televizijos muziejus, Vilniaus g. 174)

Moksleiviai supažindinami su garso, vaizdo, telekomunikacijų prietaisų ekspozicija ir veikiančiais prietaisais.

Ekskursija skirta 1–12 klasių moksleiviams.
Trukmė – 45 min.
Vadovai – Vladas Žebrauskas, tel. (8 41) 52 43 99.


Teminės ekskursijos

Didieji Lietuvos keliautojai dviračiais (Dviračių muziejus, Vilniaus g. 139)

Moksleiviai supažindinami su garsiausiais lietuvių keliautojais dviračiais, jų gyvenimu, veikla. Išsamiau pasakojama apie vieno iš žymiausių lietuvių keliautojų – Liudo Alseikos (1887–1960) – gyvenimą ir organizuotą žygį dviračiais Klaipėda–Vladivostokas, Naujojo tūkstantmečio taikos žygį dviračiais aplink pasaulį.

Ekskursija skirta 1–12 klasių moksleiviams.
Trukmė – 45 min.
Vadovas - Algirdas Zaukas, tel. (8 41) 52 43 95. 

 

Pratybos 

Važiuok dviračiu saugiai (Dviračių muziejus, Vilniaus g. 139)

Moksleiviai supažindinami su saugaus dviračių eismo taisyklėmis, su techniškai tvarkingu dviračiu ir tinkama važiavimo apranga, su XIX a. pab. – XX a. ir šių dienų dviračių aksesuarais.
Žinioms įtvirtinti sprendžia kryžiažodžius, rebusus.

Pratybos skirtos 1–8 klasių moksleiviams.
Trukmė – 45 min.
Vadovas – Algirdas Zaukas, tel. (8 41) 52 43 95.

 

Elektros energijos gamyba (Radijo ir televizijos muziejus, Vilniaus g. 174)

Specialiu prietaisu kiekvienas moksleivis gali pasimatuoti ir sužinoti, kokį energijos potencialą sukuria jo kūnas. Moksleiviai mokomi dviračiu pagaminti elektros srovę. Minant pedalus, sukamas generatoriaus inkaras. Pagaminama elektros srovė priklauso nuo pedalų mynimo greičio. Jos stiprumą parodo užsidegusių lempučių skaičius.

Pratybos skirtos 1–4 klasių moksleiviams.
Trukmė – 45 min.
Vadovas – Vladas Žebrauskas, tel. (8 41) 52 43 99.

 

Filmų rodymas

Filmų ciklas „Įdomioji Šiaulių istorija“ (Ch. Frenkelio vila, Vilniaus g. 74)

Tai Šiaulių „Aušros“ muziejaus kartu su Šiaulių regiono televizija „S plius“ sukurtas ir 2003–2005 m. per šią televiziją rodytas 25 pusvalandinių edukacinių televizijos laidų ciklas apie Šiaulių miesto praeitį.

Pasivaikščiojimo Šiaulių miesto gatvėmis forma sukurtuose filmuotuose pasakojimuose apžvelgiama miesto istorija, supažindinama su atskirų gatvių, esamų ir buvusių visuomeninių ir privačių pastatų praeitimi, su jais susijusių žymių miesto asmenybių gyvenimu, visuomeninių organizacijų, švietimo, kultūros, verslo įstaigų bei įmonių veikla. Pasakojimai iliustruojami „Aušros“ muziejuje saugomais eksponatais: fotografijomis ir kino dokumentais, fotoatvirukais, žemėlapiais, planais, schemomis, tarpukario periodiniais leidiniais, knygomis, plakatais, afišomis ir spaudiniais, dokumentais bei įvairiausiais daiktais. Laikmečio dvasią padeda pajusti šiauliečių prisiminimai bei miesto folkloro žinovo, dizainerio Viliaus Purono pasakojimai, kadaise tarp miestiečių buvę populiarūs anekdotai, eilėraščiai ar legendomis tapę tikri nutikimai.

 

Šiaulių miesto istorijos apžvalga. Turgaus aikštė.

Vilniaus gatvės istorija. Chaimo Frenkelio vila ir odų fabrikas, senasis „Baltasis kalėjimas“.

Vilniaus gatvė II. Ežero–Dvaro g. atkarpa. Kino teatras „Fantazija“, saldainių fabriko „Birutė“ savininko Vaitkaus namas, Piliečių klubas, knygynas „Aušra“, Normanto gimnazija, Nuroko bankas.

Vilniaus gatvė III. Dvaro–V. Kudirkos g. atkarpa. Mergaičių gimnazija, Šv. Ignaco bažnyčia, protestantų bažnyčia, Sukilėlių kalnelis, apskrities savivaldybė.

Vilniaus gatvė IV. Pėsčiųjų bulvaras.

Aušros alėjos istorija. Grafų Zubovų Didždvario dvaras. 

Aušros alėja II. Turgaus a.–Žemaitės g. atkarpa. Turgavietė, Prisikėlimo a., Pašto rūmai, Lietuvos bankas, bendrovė „Progresas“, inžinierius Vladas Bitė, Tautininkų namai.

Aušros alėja III. Žemaitės–Kudirkos g. atkarpa. Muziejus „Aušra“, dailininkas Gerardas Bagdonavičius, Parodų a., ligoninė.

Dvaro gatvės istorija. Gubernijos dvaras.

Dvaro gatvė II. Vytauto–S. Lukauskio g. atkarpa. Žydų gimnazija, burmistras Jackus Sondeckis, spaustuvė „Grafika", bendrovė „Kultūra“, poetas Juozas Miliauskas-Miglovara.

Dvaro gatvė III. S. Lukauskio–Aukštosios g. atkarpa. Draugija „Žiburėlis“, vokiečių progimnazija.

Varpo gatvė II. Vilniaus–Gluosnių g. atkarpa. Didžioji choralinė sinagoga „Baltoji gulbė“, žydų bendruomenės istorija.

Tilžės gatvės istorija. Pašto, telefono ir telegrafo stotis, Felikso Maksvyčio knygynas „Žiedas“ ir Liudviko Jakavičiaus knygynas „Lietuva“, Dramos teatras.

Tilžės gatvė II. Centrinė dalis. „Spaudos fondo“ knygynas, Brevdų knygynas, berniukų gimnazija, Komercijos bankas, fotografijos verslo apžvalga.

Tilžės gatvė III. Pramonės įmonių apžvalga: brolių Rogalinų, Choranžickių, Nurokų odų fabrikai, saldainių fabrikas „Rūta“.

Vasario 16-osios gatvės istorija. Miesto savivaldybės istorija, Bajoriškųjų teismų rūmai, Liaudies namai.

Vasario 16-osios gatvė II. Daktaro Jono Cumfto akių gydykla, visuomenės veikėjas, publicistas Jonas Šliūpas, Prekybos ir pramonės bankas, spaustuvė „Titnagas“, kino teatras „Kapitol", kino verslo apžvalga.

 Vytauto gatvės istorija. Švenčiausios Jėzaus Širdies tarnaičių vienuolynas, advokato Kazimiero Venclauskio šeima, advokatas Ignas Urbaitis, Šiaulių universiteto ištakos.

Vytauto gatvė II. P. Višinskio–Žemaitės g. atkarpa. Vandentiekio bokštas, vandentiekio ir kanalizacijos istorija, žydų bendruomenės ligoninė, P. Višinskio g. istorija. Gydytojo Simono Volperto ligoninė, Šiaulių konservatorija.

Rūdės gatvės istorija. Rūdės upelis. Geležinkelis, geležinkelio stoties istorija, Kaganų saldainių fabrikas, Šv. Jurgio bažnyčia, bendrovė „Pienocentras“, saldainių fabrikas „Birutė“, Talmud-Toros mokykla.

Trakų gatvės istorija. Sunkiųjų darbų kalėjimas, Boleslovo Jankaus dešrų dirbtuvė. S. Šalkauskio g. istorija. Šalkauskių šeima.

Ežero gatvės istorija. Linų fabrikas „Semlin“, Šiaulių žydų getas, senosios žydų kapinės.

Kapų gatvės istorija. Senosios Šiaulių (Talkšos) kapinės.

Valavičiaus, Gaisrininkų, Žemaitės gatvių istorija. Gaisrinė. Teisininko, visuomenės veikėjo, kultūros ir spaudos darbuotojo, kraštotyrininko Pelikso Bugailiškio namas, „tamsioji“ Žemaitės g. praeitis.

J. Basanavičiaus gatvės istorija. Bendrovė „Maistas“, mokytojas Jonas Murka.

 

Filmai skirti 5–12 klasių moksleiviams.
Trukmė – 25–30 min.
Atsakingos Edita Stripeikienė, Stefanija Ragauskienė, tel. (8 41) 52 43 89.

 

Išsamiau apie muziejaus edukacines programas skaitykite:
http://www.ausrosmuziejus.lt/Edukacija 

 
Į viršųĮ viršų
© Lietuvos dailės muziejus, © Lietuvos muziejų asociacija. ISSN 1648-8857 Atnaujinta 2016.12.13
Administruoja Lietuvos dailės muziejaus filialas Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centras
Technologinę priežiūrą atlieka UNESCO katedra Informatika humanitarams Matematikos ir informatikos institute