EN / DE / FR / RU 
  Paieška  
Ieškoti    Į pradžią Laiškai Svetainės struktūra NEĮGALIESIEMS / KŪRĖJAI / RĖMĖJAI   
Kontaktai
Informacija lankytojui
Papildomos paslaugos
Rinkinys
Ekspozicijos
Parodos
Kultūrinė, šviečiamoji
veikla
Istorijos fragmentai
Kitos žinios
   


Lietuvos geologų sąjungos žurnalas „Geologijos akiračiai“. Žurnalo numeriai > 

 


Muziejai | Lietuvoje | Miestuose ir rajonuose | Elektrėnai | Žemės gelmių informacijos centras 

Metamorfinės uolienos riedulys (plagiogneisas) iš Šiaulių rajonožemės gelmių informacijos centras

Kontaktai
Adresas: Taikos g. 2, LT-21371, Vievis, Elektrėnų savivaldybė.
Tel.: (8 ~ 528) 26 492, (8 ~ 5) 216 09 67.
Faksas: (8 ~ 528) 26 432.
El. paštas: vytautas.puronas[at]lgt.lt 
http://www.lgt.lt/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=1163&lang=lt 
Centro vedėjas – Vytautas Puronas.

Informacija lankytojui

Lauko riedulių ekspozicijojeDarbo laikas:
pirmadieniais – penktadieniais 8–16 val.

Papildomos paslaugos
Išankstinis ekskursijų užsakymas.

Rinkinys
Muziejaus rinkinį sudaro mechanizuotoje saugykloje Vievyje saugomas nuo 1953 m. išgręžtų iki daugiau nei 2 km gylio 1136 gręžinių kernas. Kernas – cilindrinis uolienos stulpelis, gaunamas gręžiant koloniniu gręžimu. Jis yra tos vietos geologinis metraštis bei pagrindinis geologinės informacijos šaltinis. Taip pat saugomi Lietuvos geologų archyvai ir tyrinių kolekcijos.

Ekspozicijos

Lauko riedulių ekspozicija
Vulkaninės uolienos riedulys (plagioklazinis porfyras) iš Trakų rajonoTarp krūmų ir medžių, šalia dviejų vandens tvenkinių, įrengti takai pėstiesiems, žaliose vejose prie takų grupėmis rikiuojasi iš įvairių Lietuvos vietovių atgabenti lauko rieduliai – iš viso 552. Tai kontinentinio apledėjimo palikuonys, prieš 20-12 tūkst. metų ledynų atvilkti iš Skandinavijos šalių, Baltijos jūros dugno, Alandų salų bei kitų vietų.
Rieduliai sugrupuoti į 35 grupes pagal jų cheminę sudėtį ir petrografinę klasifikaciją. Tai magminės, nuosėdinės, metamorfinės, metasomatinės ir ultrametageninės kilmės uolienų rieduliai.
Prieš parenkant rieduliams vietą ekspozicijoje, jie yra visapusiškai ištiriami (mikroskopinis apibūdinimas, cheminė analizė, šlifų analizė).

Poliruotų riedulių ekspozicija
Ši ekspozicija papildo lauke esančių riedulių ekspoziciją ir susipažindina lankytojus su riedulius sudarančiais mineralais bei susidarymo Žemės plutoje sąlygomis. Eksponuojamos ir spalvotos didžiųjų Lietuvos riedulių nuotraukos, ledynų išplitimo Šiaurės Europoje schematinis žemėlapis bei uolienas sudarantys mineralai.

Muziejaus eksponatasJuozo Dalinkevičiaus (1893–1980) memorialinė ekspozicija
J. Dalinkevičius yra lietuviškos geologų mokyklos puoselėtojas, profesorius, akademikas, geologijos-mineralogijos mokslų daktaras.
Ekspozicijoje stovi jo rašomasis stalas su smulkiais  kasdieninio darbo atributais, studentiška kepuraitė, geologinis plaktukas, turiningo gyvenimo akimirkų fotonuotraukos. Ant sienų – iliustracijos. Tai J. Dalinkevičiaus nubraižyti geologiniai pjūviai, sudaryti žemėlapiai, tyrinėtų atodangų fotovaizdai. Pasieniais sustatytos vitrinos su Lietuvos uolienų pavyzdžiais – nuo pačių seniausių iki dabartinių, kurie puikiai reprezentuoja Lietuvos uolienų įvairovę. Labai įdomi profesoriaus surinkta belemnitų ir amonitų kolekcija iš kreidos ir juros amžių uolienų.

Lietuvos naudingųjų iškasenų ekspozicija
Joje lankytojams rodomi svarbiausi Lietuvos gelmių turtai.

Ekspozicija apie šiuo metu susidarančias uolienas
Ekspozicijos pavadinimas pats kalba už save – joje lankytojai gali susipažinti su dabartiniais procesais, vykstančiais žemės paviršiaus viršutiniuose sluoksniuose.

Akad. prof. J. Dalinkevičiaus memorialinės ekspozicijos kampelisŽukelio paleontologinė ekspozicija
Eksponuojamas stratigrafine tvarka išdėliotas 195 fosilijų rinkinys iš A. Žukelio kolekcijos. Tai radiniai iš įvairiausių pasaulio kampelių, visų geologinių sistemų. Ekspozicija atspindi Žemės gyvybės evoliuciją nuo paleozojaus iki kainozojaus.

J. Lisausko muziejui dovanota retų mineralų kolekcija
Joje lankytojai gali susipažinti su unikalia mineralų kolekcija, kurią surinko ir muziejui perdavė J. Lisauskas.

Kultūrinė, šviečiamoji veikla
Mokslinės informacijos teikimas moksleiviams ir studentams;
Mokyklinių kolekcijų rengimas;
Bukletų leidimas;
Mokslinių straipsnių publikavimas.

Istorijos fragmentai
1926 m. Vilniaus universiteto Didžiojoje auloje įkurtas Gamtos muziejus, kuris, be kitų, turėjo ir Geologijos-mineralogijos skyrių.
1929 m. Kaune įkurtas Mineralogijos muziejus.
1939 m. įkurtas Geologijos muziejus su  Paleontologijos, Petrografijos, Istorinės geologijos ir Lietuvos geologijos skyriais. 1940 m. šis muziejus perkeltas į Vilniaus universitetą.
Karo metais žuvo 75% muziejaus geologijos-mineralogijos kolekcijų. Po karo kolekcija buvo pradėta rinkti iš naujo.
Geologijos instituto muziejui pradžią padarė neįprasta Alfonso Žukelio (1899–1977) dovana Lietuvai.
Vilniaus ekspozicija pradėjo veikti 1968 m.  Tada jos pagrindą sudarė Jekaterinburgo (buv. Sverdlovsko) mokslinių mineraloginių dirbtuvių ilgamečio direktoriaus A. Žukelio 1965 m. Lietuvai dovanota 2 100 vnt. mineralų, uolienų bei dirbinių kolekcija iš buvusios Sovietų sąjungos, Birmos, Šri Lankos, Brazilijos ir kitų pasaulio vietų.
1980 m. Vievyje pradėjo veikti Kerno saugykla (kernoteka). Pastačius Kerno saugyklą, joje imta rengti muziejinės ekspozicijos. Kerno saugykla iki 1989 m. veikė kaip atskiras Geologijos instituto padalinys. 1992 m. sujungta Kerno saugykla ir Vilniaus ekspozicija. Taip naujai įkurtas Geologijos muziejus.
2000 m. pasikeitus Geologijos instituto struktūrai, Kerno saugyklai Vievyje suteiktas savarankiškos organizacijos – Lietuvos geologijos muziejus – statusas.
2014 m. Vyriausybė priėmė nutarimą reorganizuoti Lietuvos geologijos muziejų ir prijungti jį prie Lietuvos geologijos tarnybos. Reorganizuojant muziejų buvo įsteigtas Žemės gelmių informacijos centras. Pagrindinės centro funkcijos – įsigyti, kaupti, konservuoti, restauruoti, tirti, sisteminti, saugoti ir lankytojams pristatyti eksponatus, atspindinčius Lietuvos geologijos aplinkos raidą ir naudingąsias iškasenas, Lietuvos geologinių tyrimų istoriją.

Kitos žinios
Steigėjas – Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija

Dalintis:
 
Į viršųĮ viršų
© Lietuvos dailės muziejus, © Lietuvos muziejų asociacija. ISSN 1648-8857 Atnaujinta 2015.04.02
Administruoja Lietuvos dailės muziejaus filialas Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centras
Technologinę priežiūrą atlieka UNESCO katedra Informatika humanitarams Matematikos ir informatikos institute